Rabat til medlemmer: CSR.dk er mediepartner på SB Nordic

Opdateret: Der er nu 50 procent rabat med promokoden CSRMEDLEM50. D. 24. januar kan man få et ordentligt skud ansvarligheds-vitaminer, når Sustainable Brands Nordic inviterer til en eftermiddag med inspiration for alle pengene. Medlemmer af CSR.dk får rabat på deltagergebyret og partnere adgang til en lukket samtale med Mr. Goodvertising.

CSR.dk er mediepartner på SB Nordic-eventet og tilbyder både rabat på deltagergebyret og en eksklusiv session med første indblik i hvad Purpose 2.0 går ud på. .

14.01.2019

CSR.dk

Torsdag d. 24. januar sparkes 2019 godt i gang med en halvdagskonference proppet internationale talere og tankevækkende indhold om branding, purpose og bæredygtighed. Det hele med fokus på at involvere – mest kunder, men også andre stakeholdere.

Deltagerne vil møde:

  • Nudging-eksperter fra Ogilvy Change som kører hands-on sessions omkring bæredygtig livsstil.
  • Stanford professor James Ehrlich, som er ved at bygge ReGen Villages - verdens første skalerbare by, der er 100% selvforsynende med energi og mad.
  • Cannes Lions Grandprix vinder Mathias Wikström, der står bag en ny bank, Doconomy, der CO2-neutraliserer folks forbrug.
  • Aktivist-brandet Tony's Chocolonely holder et strategi-indlæg.
  • Interface fortæller hvordan deres tæpper viser hele deres bæredygtighedsrejse fra et tæppe af fiskenet til et tæppe, der suger CO2-fra atmosfæren.
  • Carlsberg som både lægger hus til og fortæller om, hvordan det går med deres højtprofilerede bæredygtighedsstrategi.

Læs selv og se programmet for eventen

Særlige tilbud til CSR.dk's medlemmer og partnere
Som medlem af CSR.dk kan du melde dig til med rabat på deltagergebyret. Tilmelding foregår her, med rabatkoden CSRMEDLEM50. (Eller "promotional code", som det hedder på bookingsiden)

Arbejder du for en af CSR.dk’s partnervirksomheder, kan du også deltage i et mini-event efter det store program, hvor du kan få et eksklusivt første indblik i Thomas Kolsters arbejde med en ny bog med arbejdstitlen: Don’t sell the moon, make your customers the astronauts, der udkommer i første halvår af 2019.

Thomas Kolster har fået tilnavnet Mr Goodvertising og er på en mission for at ændre den globale reklamebranche i retning af mere purpose og ansvarlighed. I denne ekstra mini-event, som kun er for partnere på CSR.dk, løfter Thomas sløret for nogle af sine konklusioner, og hvad han ser som purpose 2.0. Når alle virksomheder råber op om deres purpose, påviser Thomas, at deres succes nu afhænger af, hvem de kan hjælpe deres kunder med at blive. 

Hvis du vil deltage i dét, så skal du skrive til asb@horisontgruppen.dk

Vi ses på Carlsberg Museum!
Konferencen foregår i Carlsberg Museums historiske omgivelser takket være Carlsberg Group og arrangeres af marketingaktivist og forfatter, Thomas Kolster fra Goodvertising samt Sustainable Brands Paris.

Sustainable Brands Nordic er nemlig den skandinaviske opvarmning til Sustainable Brands’ europæiske konference, der foregår i Paris 23-25 april. Efter et par år i København, har Sustainable Brands nemlig flyttet den store 3-dages events teltpæle til Paris.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.05.2025CSR.dk

International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

21.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

05.05.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Her bor den gode ESG-historie – og derfor skal du turde fortælle den

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København