Omnibussen kører ESG-specialister ud på et sidespor

I kraft af de lempede rapporteringskrav forbundet med EU's Omnibus-forslag, bliver stadigt flere ESG-specialister opsagt. Virksomhederne hævder at ville prioritere mere konkrete bæredygtighedstiltag, men ekspert fremhæver nødvendigheden af grundig rapportering for at fremtidssikre europæisk erhvervsliv.

Foto: 123rf.com

06.05.2025

CSR.dk

Siden EU-Kommissionen tidligere i år præsenterede sit Omnibus-forslag, har mange virksomheder revurderet deres indsats på ESG-området. Forslaget lægger op til markante lempelser i kravene til bæredygtighedsrapportering, og det har sat en bølge af opsigelser i gang blandt ESG-specialister på tværs af dansk erhvervsliv.

Dansk Industri oplever et klart skifte. Vicedirektør Kim Haggren fortæller, at mange virksomheder i øjeblikket sætter ESG-ansættelser på pause og i flere tilfælde opsiger medarbejdere, som tidligere har haft fokus på rapportering. Ifølge ham skyldes det, at virksomhederne tilpasser sig den forventede lettelse i lovgivningen. 

“Vi oplever, at man mange steder mere eller mindre er stoppet med at ansætte nye ESG-folk. Det kan man se på jobopslag, såvel som når vi snakker med virksomhederne,” siger han til Børsen.

Virksomheder som Bytømreren har allerede tilpasset sig. Her blev ESG-specialisten opsagt få dage efter, at forslaget blev præsenteret. Og i konsulentvirksomheden Sustain X har ændringerne i markedet medført, at seks medarbejdere har måttet forlade virksomheden.

Til Børsen forklarer direktør Kristian Danielsen, at kundernes fokus har ændret sig fra compliance og rapportering til konkrete tiltag som CO2-reduktion, produktberegninger og klimatiltag i værdikæden.

Mere end blot papirarbejde

Flere virksomheder begrunder beslutningen med et ønske om at frigøre ressourcer til praktiske tiltag frem for at bruge dem på rapportering, der i deres optik ikke skaber værdi. Direktør i Bytømreren, Dennis Abildgaard, forklarer, at virksomheden vil bruge kræfterne på investering i elbiler, affaldshåndtering og boligsociale indsatser. 

Men netop det synspunkt møder kritik. Andreas Rasche, professor ved Copenhagen Business School og ekspert i ESG og bæredygtighedsledelse, advarer mod at nedvurdere betydningen af solid rapportering. Han understreger, at rapportering ikke blot handler om overholdelse af lovgivning, men om at skaffe de data, der bliver stadig vigtigere for investorer, samarbejdspartnere og kunder. 

I en analyse kritiserer Rasche sammen med Georg Kell, stifteren af FN’s Global Compact, den dominerende fortælling i Omnibus-forslaget, som fremstiller rapportering som en omkostning. 

Ifølge dem bør der i stedet formuleres en ny fortælling om værdi, hvor rapportering betragtes som en strategisk investering, der bidrager til virksomhedens langsigtede konkurrenceevne. 

Rasche understreger også, at Omnibus-forslaget stadig kun er et udkast, og at virksomheder bør være varsomme med at tage forhastede beslutninger. 

“At opsige medarbejdere på baggrund af det her forslag er et udtryk for en lidt for kortsigtet tænkning,” siger han til Børsen. “På den lange bane kan de ikke ignorere de bæredygtighedsrisici og -muligheder, de omgærdes af.”

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

18.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

En introduktion til strategisk bæredygtighed: Fra compliance til resiliens og grøn konkurrenceevne

16.12.2025CSR.dk

Efterspørgslen på grønne kompetencer er skudt i vejret og giver konkrete karrierefordele

16.12.2025CSR.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025CSR.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

16.12.2025Klimaklar

Sponseret

Vandt stor ordre ved at skære ESG-rapporten ind til benet

15.12.2025CSR.dk

Flere perspektiver giver bedre beslutninger: Norlys-topchef efterlyser større fokus på diversitet

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom