Nyt netværk skal flytte bæredygtighed og etik ind i kernen

Tiden for CSR og langsigtede strategier er forbi; den etiske og bæredygtige forståelse skal helt ind i kernen af os som ledere og i vores virksomheder. På det grundlag vil et nyt netværk for bæredygtig ledelse få os til se sandheden i øjnene og skabe reel forandring. Chr. Hansen og Ørsted er blandt deltagerne.

Det nye netværk sigter efter at vi skal leve og agere i balance med fundamentet for al liv: jordklodens økosystem..

23.01.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Initiativtageren til netværket er iværksætteren Sandja Brügmann, der også selv er leder, og som ser et akut behov for at ændre den måde, vi tænker og driver forretning på i dag.

”Vi står overfor nogle komplekse problematikker i verden, og for at vi kan komme i mål med at leve og agere i balance med fundamentet for al liv – jordklodens økosystem – kræver det, at ledere og erhvervsliv tages i brug som det de er, nemlig et af de vigtigste redskaber for at løse udfordringerne”, forklarer hun, og fortsætter:

”Tiden for langsigtede strategier og CSR-tiltag, der ligger i yderkanten af virksomhedens primære formål, er passé. Den etiske og bæredygtige forståelse skal ind i kernen af os som ledere og i vores forretningsmodeller. Vi skal lære at være tilstede i nuet, og turde at se sandhederne, som ofte ikke er særligt tiltalende, i øjnene. Kun dermed kan vi skabe reel positiv forandring”.

Netværket sigter både højt og bredt fra start og har medlemmer på topledelsesniveau fra områder som HR, innovation, business strategy, marketing og sustainability, og fra biotech over energi og retail til fødevareindustrien. Selskaberne er såvel startups som C25-sværvægtere, og fra både ind- og udland.

I netværket kan medlemmerne dele deres erfaringer og få input fra internationale eksperter, ligesom der er fokus på konkret og praktisk anvendelig viden, der kan implementeres i den virkelige verden og skabe resultater og økonomisk vækst.

CEO for Chr. Hansen, Mauricio Graber, er blandt netværkets medlemmer, og fremhæver bl.a. det uvurderlige i at få udvidet sit netværk af ligesindede ledere på bæredygtighed i Danmark. Foto: Chr. Hansen.

Uvurderligt med netværk og sparring
Blandt de virksomheder, der er repræsenterede i netværket, er Chr. Hansen og Ørsted, der begge blev hædret for deres indsats på bæredygtighedsområdet ved World Economics Forums topmøde i Davos i går. For dem handler deltagelsen om både personlig og forretningsmæssig udvikling.

”Bæredygtig innovation er en omskiftelig og kompleks størrelse, og en af de vigtigste strategiske søjler under Chr. Hansens fremtidige succes. Det er vigtig for mig personligt og for virksomheden at jeg er på forkant med, hvad der er undervejs inden for bæredygtige forretningsløsninger, og uvurderligt at få udvidet mit netværk af ligesindede ledere i Danmark. Derfor er jeg gået med i Sustainable Leadership Network”, siger CEO for Chr. Hansen, Mauricio Graber.

”Verden står overfor en række vanskelige samfundsmæssige problemstillinger, som virksomhederne skal være med til at løse. Den allervigtigste er at begrænse klimaforandringerne, og det er en af mange gode grunde til, at vi vil skabe en verden, der udelukkende kører på grøn energi. I mit arbejde er det vigtigt at sparre med og tage ved lære af andres erfaringer, for at vi hele tiden kan udvikle vores bæredygtighedsprofil og dermed ruste virksomheden til den rejse. Dette initiativ er nyt i en dansk kontekst. Sign me up!” supplerer Head of Sustainability hos Ørsted, Rasmus Skov.

Netværkets første møde blev afholdt i sidste uge, onsdag d. 16. januar, med Geoff Kendall fra Future Fit Business Benchmark som gæstetaler. Han leverede indsigt i en forskningsbaseret selv-evaluerings proces, der bidrager til at fremtidssikre og skabe forandring internt i organisationen; en metodik, som bl.a. The Body Shop bruger i deres igangværende forandringsproces.

Og starten var god, lyder det.

”Jeg synes det gik rigtig godt. Gode indlæg, en spændende og livlig dialog – det er jo passionerede folk, der er med – og ikke mindst nogle spark til vore selvforståelser, og noget deltagerne kan tage med hjem til deres virksomheder og bruge i hverdagen. Så det var meget tilfredsstillende”, siger Sandja Brügmann.

Læs også: 54 virksomheder skubber på for ambitiøse klimamål

Netværkets næste møde finder sted d. 3. april i København, hvor stifteren af organisationen Holacracy, Brian Robertson, er hovednavn og vil dele ud af sin viden om self-management, re-distribution af magt, virksomhedsstrukturer, implementering af forandringsprocesser osv., alt sammen med bedre og mere effektivt samarbejde for øje.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

01.12.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

01.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart