Ny solvandvarmer skal åbne milliardmarked for Aguasol

Gennem fire år har iværksættervirksomheden Aguasol forberedt sig på at blive en ny vækstvirksomhed på det europæiske milliardmarked for solvandvarme. Nøgleordene er godt design, nem installation og nem vedligeholdelse.

Aguasol vil erobre markedsandele inden for solvarme med helt nyt design..

01.11.2010

CSR.dk

Aguasol har siden 2006 arbejdet med udvikling af en ny type solvandvarmer, som skal løse de tre problemer, som kendetegner eksisterende solvandvarmere. Det første og måske største problem er, at mange solvandvarmere på markedet er så grimme, at det gør ondt i øjnene. Faktisk så ondt, at flere storbyer i Sydeuropa har forbudt deres indbyggere at opsætte solvandvarmere med henvisning til, at de skæmmer byens tage og dermed byens samlede fremtoning.

Det er også et problem, at produkterne er teknisk komplicerede og dermed vanskelige og tidskrævende at sætte op for selv professionelle installatører. For det tredje er der ofte problemer med den daglige funktion af solvandvarmere, hvilket betyder at brugeren skal tilse sin solvandvarmer mere, end man ønsker og har praktisk mulighed for, da det kan være vanskeligt at komme op på taget til solvandvarmeren.

Milliardmarked i vækst
På trods af de eksisterende produkters svagheder er europæernes behov for solvandvarmere enormt. De største markeder er nu Tyskland, Grækenland, Italien, Spanien og Framkrig. Aguasols forretningsplan er lagt an på at opnå en markedsandel på fem procent i 2014 og dermed nå en omsætning i nærheden af 100 mio. kroner årligt. Det europæiske marked forventes at vokse som følge af den øgede miljøbevidsthed i enkeltlande og EU. Desuden er der store markeder i Tyrkiet og Sydamerika, hvilket gør Aguasol til en forretning med mulighed for at vokse.

”Vi har brug for samarbejdspartnere med penge på lommen til at finansiere den omkostningskrævende fremstilling af produkterne. Men vi forventer egentlig ikke, at det vil blive en stopklods eller specielt vanskeligt, fordi vores forretningsplan er så god og gennemarbejdet, at vi ikke kommer til at fremstå, som om vi står med hatten i hånden og beder om økonomisk støtte, men som en ny virksomhed der kan tilbyde seriøse investorer en lukrativ forretning på et meget stort og skalerbart marked – endda inden for området vedvarende energi,” siger Morten Fuur.

Udover adm. dir. Morten Fuur, udgøres stifterkredsen og ledelsen af civilingeniør Peter Egelund, industriel designer Peter Boldsen og VVS-manden Flemming Fogh. De fire personer dækker sammen med deres bestyrelse dermed stort set alle de kompetencer, der er nødvendige i en iværksættervirksomhed med vækstambitioner.

Mulig genvej til finansiering
Allerede i morgen, tirsdag den 2. november, får Aguasol et fingerpeg om, hvad danske investeringseksperter mener om Aguasols potentiale som investeringsobjekt, når de skal vælge årets nye danske miljøhåb ved begivenheden DM i Cleantech. Udover Aguasol skal ni andre virksomheder præsentere deres virksomhed og forretningsplan for et panel nedsat af Venture Cup og Erhvervs- og byggestyrelsen. Vinderen får lov til at deltage som den danske repræsentant ved de uofficielle verdensmesterskaber for cleantech-virksomheder i San Fransisco, Cleantech Open Idea Competition, i midten af november, hvor der er iværksætteruge i hele verden. Til dette arrangement ventes deltagelse af ca. 2.500 investorer.

”Vi vil gerne have direkte adgang til tusindvis af investorer, da det vil kunne betyde, at vi kan tage en genvej til at finde en eller flere investorer,” siger Morten Fuur. ”Men hvis vi ikke vinder billetten til San Fransisco, fortsætter vi i vores eget tempo med at finde de danske og internationale investorer, der kan se potentialet i vores opfindelse, vores team og vores salgsmodel – sådan som det hele tiden har været vores plan.”

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.06.2026CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

24.06.2026CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn