Ny solcellepark sikrer DSB mere grøn strøm

DSB har indgået en stor aftale med European Energy, der er med til at sikre opførslen af en ny solcellepark på Lolland.

Solcelleanlægget forventes at producere 262 GWh om året, hvilket svarer til elforbruget hos knap 65.000 husstande. Foto: Johan Rosemynthe

05.08.2024

CSR.dk

Den kommende solcellepark kommer til at ligge ved Rødby Havn i Lolland Kommune, og arbejdet med at opføre solcelleparken kommer til at gå i gang efter sommerferien. 

Når solcelleparken står færdig, vil den have en årlig forventet produktion på 262 GWh svarende til elforbruget hos knap 65.000 husstande.

Det skriver DSB i en pressemeddelelse.

Aftalen betyder, at DSB vil aftage 80 GWh årligt, når solcelleparken står færdig i 2025. Det svarer til cirka 50 procent af DSB’s nuværende strømforbrug til S-tog.

Læs også: Ændret lovgivning sender dansk biobrændsel til udlandet

Og det er man glad for hos DSB, der selv har et mål om at reducere sin CO2-udledning med 98 procent i 2030 i forhold til 2019.

”Med aftalen bidrager vi til en hurtigere omlægning til grøn strøm i Danmark og udbygger dermed togets position som en af de mest klimavenlige rejseformer,” siger Aske Wieth-Knudsen, bæredygtighedschef hos DSB.

Hos European Energy ser man aftalen om vigtig for samfundets grønne omstilling generelt.

”I takt med elektrificeringen af flere dele af samfundet får vi brug for mere grøn energikapacitet. Derfor er det utrolig vigtigt, at store aktører som DSB engagerer sig i den grønne omstilling og bidrager til at vedvarende energiprojekter som denne kan live realiseret,” siger Jens-Peter Zink, Deputy CEO hos European Energy, og fortsætter:

Læs også: Landsdækkende klimasamarbejde tættere på EU-millioner

”I hele Østdanmark er der en mangel på vedvarende energi, men vi ser heldigvis en række kommuner, herunder Lolland Kommune gå forrest med udbygningen. Det sætter vi stor pris på som udvikler, særlig pga. af vores Power-to-X-planer i området.”

Den nye solcellepark bliver med et samlet areal på 253 hektar en af de største i Danmark,og har fået navnet Lidsø Solar Park. 

Området er udlejet af tre lodsejere i 30 år.

– HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense