Landsdækkende klimasamarbejde tættere på EU-millioner

Regioner og kommuner har i partnerskabet LIFE ACT søgt EU om ca. 126 mio. kroner til klimahandling i hele Danmark. Projektet er nu gennem et vigtigt nåleøje.

Foto: LIFE ACT

26.07.2024

CSR.dk

20.06.2024

PRESSEMEDDELELSE PÅ VEGNE AF KLIMAPARTNERSKABET LIFE ACT.

Regioner og kommuner har i partnerskabet LIFE ACT søgt EU om ca. 126 mio. kroner til klimahandling i hele Danmark. Projektet er nu gennem et vigtigt nåleøje i Europa-Kommissionen.

27 kommuner, fem regioner og 126 mio. kroner til at sætte fart på implementeringen af de politisk godkendte klimaplaner, der ligger klar i samtlige danske kommuner. Sådan lyder opskriften på LIFE ACT, der netop er kommet et stort skridt nærmere realisering. 

Europa-Kommissionens LIFE-program har nemlig færdiggjort sin første vurdering af partnerskabets ansøgning - og det var med tommel op til, at det landsdækkende danske projekt kan fortsætte i kampen om EU-millioner til klimahandling. 

"Det endelige svar kommer senere på året, og intet er sikkert før da. Men vi har fået en flot evaluering, og den indledende godkendelse er en stor milepæl. Det betyder, at vi er blandt nogle ganske få europæiske projekter, der lever op til kravene i LIFE-programmet," forklarer Kim Kofod, udviklingsdirektør i Region Midtjylland og formand for styregruppen i LIFE ACT. 

Unikt partnerskab

LIFE ACT har været under udvikling i to år. Baggrunden er det landsdækkende DK2020 projekt hvor alle danske kommuner sammen med de fem regioner, er lykkes med at få lavet politisk godkendte klimaplaner, der lever op til Parisaftalen. Målet med LIFE ACT er at sætte fart på implementeringen af planerne med fokus på de områder, hvor der er brug for ny viden og samarbejde på tværs. Derfor understøtter LIFE ACT også Klimaalliancen, der er et partnerskab mellem de fem danske regioner, KL og Realdania, om realiseringen af de kommunale handleplaner.

Det er første gang, at et så bredt dansk partnerskab er gået sammen om at sikre en stor EU-bevilling til klimahandling. Derfor understreger Kim Kofod også, at samarbejdet fortsætter uanset ansøgningens udfald.

- Det er ikke et valg, om vi vil samarbejde om klimahandling. Det er en skal-opgave. Heldigvis har vi alle sammen stor lyst til at arbejde helhedsorienteret og på tværs, og vi er mange partnere, der har forpligtet os på samarbejdet. Det er styrken i LIFE ACT, men vi krydser selvfølgelig fingre for, at vi får pengene, så vi for alvor kan gøre en forskel, siger han. 

Ny viden og konkret handling

En af de 27 kommuner i LIFE ACT er Frederikssund Kommune, der deltager i tre af projektets arbejdspakker. Her glæder programleder for kommunens klimaindsats, Jette Ebbekær Thomsen, sig over den første godkendelse fra Europa-Kommissionen.

- Vi har en stærk klimaplan med 72 konkrete indsatser, men vi ved også, at der er elementer i planen bl.a. i forbindelse med vandløb og risiko for oversvømmelser, som afhænger af, at vi dels koordinerer med vores nabokommuner og dels udvikler nye værktøjer og tilgange. Derfor giver det rigtig god mening for os at indgå i et landsdækkende samarbejde med kommuner, der har samme udfordringer, siger hun.

Der er høje krav til at få en bevilling fra EU LIFE Programmet. Men Europa-Kommissionens positive evaluering af LIFE ACT-ansøgningen viser, at projektet er på helt rette vej. Det siger Lars Holte Nielsen, der er direktør for Midtjyllands EU-kontor i Bruxelles og talsmand for dacob, der er et samarbejde mellem repræsentationer for danske kommuner, regioner og universiteter i Bruxelles:

- Det er en meget flot evaluering, som viser, at vi med ansøgningen har ramt en høj kvalitet, der virkelig flugter med det, som EU ønsker. Evalueringen viser, at Europa-Kommissionen kan se kvaliteten i det, vi vil med projektet, og Europa-Kommissionen tilkendegiver også i sin evaluering, at de ønsker at lære af de erfaringer, som projektet kaster af sig. Dermed kan vi kun være tilfredse med Europa-Kommissionens tilbagemelding, som peger meget positivt fremad, lyder det. 

Der er oprettet en hjemmeside for LIFE ACT-partnerskabet bl.a. med en beskrivelse af de 11 arbejdspakker, der bliver realiseret, hvis projektet får EU-bevillingen. 

Læs meget mere på life-act.eu

Fakta om LIFE ACT

  • LIFE ACT er et partnerskab med i alt 37 økonomiske partnere. Dertil kommer en række støttende aktører, bl.a. 25 kommuner, der deltager i vidensdeling og netværksarrangementer.
     
  • LIFE ACT søger om støtte på ca. 126 mio. kroner (17 mio. EUR) til et projekt, der arbejder med både forebyggelse af og tilpasning til klimaforandringer samt synergier mellem de to områder
     
  • Partnerskabet består af 27 danske kommuner, de fem regioner samt det Midtjyske EU-kontor, CDEU. Hertil kommer forsyningsvirksomheden Lemvig Vand A/S, rådgivningsvirksomheden Fjordland, det nordjyske NDEU samt trafikselskabet NT, der deltager i specifikke arbejdspakker.
     
  • De støttende aktører omfatter Miljøstyrelsen, Naturstyrelsen, Kystdirektoratet og Vejdirektoratet, 25 yderligere kommuner, såvel som 18 partnere til videns-udvikling og -udveksling, herunder alle danske universiteter og CONCITO.
     
  • Region Midtjylland er leadpartner på det samlede projekt og trækker bl.a. på erfaringerne fra det store regionale klimatilpasningsprojekt Coast to Coast Climate Challenge, der blev afsluttet i 2022.
     
  • LIFE ACT håber at kunne starte projektet i januar 2025 med et samlet budget på 200 mio. kroner og en projektperiode på otte år.
     
  • Formålet med LIFE ACT er at accelerere den landsdækkende implementering af de kommunale klimahandlingsplaner i omstillingen mod et klimaneutralt og klimarobust samfund. 70 pct. klimaneutralitet i 2030 - og 100 pct. i år 2050 samt opfyldelse af målsætningen om klimarobusthed.
     
  • Hovedfokus vil være på de udfordringer, hvor løsningerne endnu ikke er kendte, samt hvor der er brug for, at samarbejde på tværs for at udvikle nødvendig viden og/eller sikre nødvendig handling.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom