Ny analyse viser udtalt kønsulighed i arbejdsmiljøer

Den årlige arbejdsmiljøanalyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at hver femte kvinde er udsat for et hårdt psykisk arbejdsmiljø. Særligt er kvinder mere udsatte for vold og trusler om vold end mænd.

Foto: 123rf.com

10.03.2025

CSR.dk

Psykisk belastende arbejdsmiljø er en realitet for mange danske lønmodtagere, men ifølge en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) rammer det især kvinder. 20,3 procent af de kvindelige lønmodtagere oplever et hårdt psykisk arbejdsmiljø, mens det samme gælder for 14,8 procent af mændene.

For at betegnes som hårdt psykisk arbejdsmiljø skal en lønmodtager enten opleve et højt arbejdspres og stresssymptomer eller være udsat for vold, trusler eller mobning. Samlet set har 17,4 procent af alle danske lønmodtagere et psykisk belastende arbejdsliv, svarende til cirka 300.000 personer.

Analysen viser, at kvinder er særligt mere udsatte for vold og trusler om vold i forbindelse med deres arbejde. 11 procent af de kvindelige lønmodtagere oplever dette, mens det samme gælder for 6,8 procent af mændene. 

Ifølge Kristoffer Lind Glavind, chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, kan en del af forklaringen findes i brancherne, hvor kvinder traditionelt er overrepræsenterede. 

”Når kvinder er mere udsat for vold og trusler, hænger det nok sammen med, at der er mange kvinder i omsorgsfagene, hvor man er tæt på borgerne. Det kan være på plejehjem og andre sociale institutioner,” siger han.

Analysen viser også, at 9,9 procent af kvinderne udsættes for mobning på arbejdspladsen, mens tallet for mænd er 8,2 procent. Desuden oplever 12,4 procent af kvinderne arbejdsrelateret stress, mens det gælder for 9,3 procent af mændene.

Resultaterne understreger, at arbejdsmiljøproblemer ikke blot handler om generelle udfordringer, men at der også er en markant kønsforskel i, hvem der rammes hårdest. 

Læs analysen her.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

28.08.2026CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online