Ny analyse viser udtalt kønsulighed i arbejdsmiljøer

Den årlige arbejdsmiljøanalyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at hver femte kvinde er udsat for et hårdt psykisk arbejdsmiljø. Særligt er kvinder mere udsatte for vold og trusler om vold end mænd.

Foto: 123rf.com

10.03.2025

CSR.dk

Psykisk belastende arbejdsmiljø er en realitet for mange danske lønmodtagere, men ifølge en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) rammer det især kvinder. 20,3 procent af de kvindelige lønmodtagere oplever et hårdt psykisk arbejdsmiljø, mens det samme gælder for 14,8 procent af mændene.

For at betegnes som hårdt psykisk arbejdsmiljø skal en lønmodtager enten opleve et højt arbejdspres og stresssymptomer eller være udsat for vold, trusler eller mobning. Samlet set har 17,4 procent af alle danske lønmodtagere et psykisk belastende arbejdsliv, svarende til cirka 300.000 personer.

Analysen viser, at kvinder er særligt mere udsatte for vold og trusler om vold i forbindelse med deres arbejde. 11 procent af de kvindelige lønmodtagere oplever dette, mens det samme gælder for 6,8 procent af mændene. 

Ifølge Kristoffer Lind Glavind, chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, kan en del af forklaringen findes i brancherne, hvor kvinder traditionelt er overrepræsenterede. 

”Når kvinder er mere udsat for vold og trusler, hænger det nok sammen med, at der er mange kvinder i omsorgsfagene, hvor man er tæt på borgerne. Det kan være på plejehjem og andre sociale institutioner,” siger han.

Analysen viser også, at 9,9 procent af kvinderne udsættes for mobning på arbejdspladsen, mens tallet for mænd er 8,2 procent. Desuden oplever 12,4 procent af kvinderne arbejdsrelateret stress, mens det gælder for 9,3 procent af mændene.

Resultaterne understreger, at arbejdsmiljøproblemer ikke blot handler om generelle udfordringer, men at der også er en markant kønsforskel i, hvem der rammes hårdest. 

Læs analysen her.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia