Nu vil virksomheder have styr på compliance

Dansk Industri og Danske Advokater er gået sammen om at udbyde Danmarks vist nok første samlede complianceuddannelse. Over seks dage kommer man igennem alt fra lovgivning, kommunkation, planlægning, risikovurdering, ledelsesinvolvering, tredjeparter til krisestyring og interne undersøgelser.

Foto: 123rf.com

02.02.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Der er noget i gære i dansk CSR. I Dansk Industri taler man om, at det nærmest er et paradigmeskift. Det handler om danske virksomheders ønske om at sikre sig orden i eget hus.

”Vi ser det, f.eks. når vi afholder arrangementer om anti-korruption, nye rapporteringskrav eller nye standarder, så er der meget større interesse nu end for et par år siden. Det handler om flere ting: lovgivning, særligt i Storbritannien med UK Bribery Act og Modern Slavery Act, som virksomhederne skal leve op til og nye krav fra kunder i takt med at danske virksomheder arbejder stadig mere internationalt,” forklarer Christine Jøker Lohmann, som er medarrangør og underviser på uddannelsen på vegne af DI – Dansk Industri.

Danske korruptionssager øger opmærksomheden

De seneste års sager om korruption og bestikkelse, som har involveret danske virksomheder og organisationer, spiller også en rolle i virksomhedernes voksende interesse for governance og compliance.

F.eks. ATEA-sagen, som er en rent dansk sag om gavegivning i forbindelse med ordrer til en offentlig kunde; BK Medical-sagen med en dansk direktør involveret i kick-back ordninger med en russisk distributør over flere år, hvor virksomheden selv gik til politiet, og Hempel-sagen omkring skibsmaling i Tyskland, som er et land, vi forbinder med lav korruption, men hvor virksomheden har opsagt fire personer pga. mistanke om bestikkelse.

Et andet nyere fænomen er, at det også er de mindre virksomheder, som udtrykker behov for at skrive tingene ned og tage aktiv stilling og aktivt arbejde med compliance og governance som et emne. Både i strukturerne, men også ved at klæde sine medarbejdere bedre på, så de, når de står ude ved en eller anden grænse og f.eks. bliver afkrævet faciliteringspenge, fortsat opfører sig i overensstemmelse med virksomhedens værdier og etik.

Dansk CSR er uformel
De nye krav og forventninger betyder øget behov for dokumentation af arbejdet. Og her får en del danske virksomheder problemer. Det er ikke sådan at der er nogen grund til at tro, at danske virksomheder i praksis ikke overholder gældende lovgivning. Ofte er det bare ikke sådan skrevet ned, hvordan de holder styr på tingene.

”I en dansk kontekst arbejder man ofte med mere uformelle strukturer, hvor politikkerne ikke er skrevet ned og organiseringen af arbejdet er måske ikke formaliseret,” siger Christine Jøker Lohmann.

Det ligger fint i tråd med det, som man på CSB kalder ”implicit CSR”, hvor virksomhedernes samfundsansvar i høj grad er et resultat af fælles normer, værdier og forventninger mellem samfund, borgere, kunder, offentlige og private institutioner og virksomhederne. Der er også dem, der siger, at det bare handler om at der i Danmark er for mange ”hjemmelavede løsninger”.

Uanset måden at sige det på, så giver det udfordringer, når man agerer internationalt, hvor der er krav om mere eksplicitte erklæringer etc.

Fokus på organisering
Danske Advokater og Dansk Industri håber, at man efter at have gennemført uddannelsen vil føle sig rustet til en rolle som ”compliance officer”. For selvom uddannelsen kommer omkring både national og international lovgivning og retningslinjer – også FN’s retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhverv og OECD’s retningslinjer for multinationale selskaber – så kommer hovedparten af undervisningen til at handle om metoder og organisation.

”De konkrete udfordringer varierer jo – er det konkurrencelov, kædeansvar, arbejdstagerforhold eller anti-korruption der er mest relevant for den enkelte virksomhed, men metoden – at skrive sine politikker ned, kommunikere dem, organisering af risikovurderinger, overvåge politikkernes implementering og overholdelse, procedurer, kontroller – kan ofte bruges på tværs af emnerne,” siger Christine Jøker Lohmann.

Du kan læse mere om uddannelsen og tilmelde dig her. Kursusstart er 29. marts 2017. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online