Nu melder juristerne sig i debatten om skat

Den 4. oktober holder Københavns Universitet konference om CSR og skat, for at et mere objektivt og uafhængigt anslag i debatten om virksomheders skattebetaling kan blive bragt til torvs.

14.09.2018

CSR.dk

Virksomheders skattebetaling er et emne, der ikke vil gå væk. Med jævne mellemrum dukker historierne i mainstream-medier, om dem der tilsyneladende tjener masser af penge i Danmark, men betaler nul kroner i skat. Så indigneres mange, NGO’erne udtaler sig kritisk og politikere kommer på banen. Vi kender møllen.

På Københavns Universitets juridiske fakultet er man blevet lidt trætte af den debat. Med al respekt for kompleksiteten i problemstillingen synes de, at deres stemme mangler.

Rasmus Kristian Feldthusen er professor i formueret ved Juridisk Fakultet på Københavns Universitet med særligt henblik på samspillet mellem virksomhed og samfund. .

”Vi tænker, at vi i forskningsverdenen skal tage ansvaret for at få skabt mere klarhed over relationen mellem samfundsansvar og skat på os. Debatten mangler en forskningsbaseret, objektiv stemme,” siger Rasmus Kristian Feldthusen, som selv forsker i civilsamfundsorganisationernes skatteforhold.

Uafhængig viden
”Vi vil gerne kvalificere og højne debatten ved at bringe vores viden og forskning i spil. Vi taler som forskere på et uafhængigt grundlag, forstået sådan at vi ikke har nogle egne positioner og interesser at forsvare. Vi skal heller ikke sælge en ydelse, ” forklarer han.

Derfor afholder Københavns Universitet en heldagskonference om netop CSR og skat, i samarbejde med Lunds Universitet og Hanken School of Economics fra Finland. Konferencens program er da også primært fyldt af forskere. Men Rasmus Kristian Feldthusen håber, der kommer mange deltagere fra både erhvervslivet, NGO’erne og det politiske felt. Deltagere som kan stille spørgsmål og udfordre forskerne og hinanden.

”Vores viden har implikationer”
”Ellers kommer os forskere bare til at sidde der og tale til hinanden. Og virksomhederne har brug for at prøve at forstå, hvad forskningen på det her felt, kan have af implikationer for dem”, siger han.

”Tag nu emnet transparens – hvad ved vi i forskningsverdenen om konsekvenserne af transparens, er de typisk negative eller positive, gør virksomhederne det rigtige, i det de gør nu, hvilke omdømmerisici er der? Det er bare et af de emner, vi komme ind på d. 4. oktober”, fortsætter han.

Konferencens program kan ses her. Det spænder – trods Rasmus Feldthusens begejstring for forskernes bidrag – vidt. De omtalte forskere kommer således fra universiteter i København og andre steder i Europa, ligesom man kan møde både virksomheder som Maersk, internationale aktører som OECD, og erhvervsorganisationer med fokus på samfundsansvar og EU. Endelig deltager også skatteminister Karsten Lauritzen (V).

Deltagelse er gratis, men kræver tilmelding her.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

23.04.2026CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom