Nu bliver det sværere at blive DGNB-certificeret

Tiden er nu til en omfattende opdatering af DGNB-certificeringen, mener Rådet for Bæredygtigt Byggeri. Det betyder langt færre, men også betydeligt strammere kriterier samt øget fokus på renovering.

Certificeringen vil fremover blive kaldt ’DGNB Renovering og nybyggeri’ for at signalere, at den nye udgave har et øget fokus på renovering. Foto: 123rf.com.

11.01.2024

CSR.dk

De seneste ti år er DGNB blevet et household name i byggebranchen, når det kommer til at opføre bygninger på bæredygtig vis. 

Men nu får certificeringsordningen en ordentlig overhaling af Rådet for Bæredygtigt Byggeri, som administrerer og udvikler ordningen i Danmark.

Læs også: Rådet for Bæredygtigt Byggeri lancerer ESG-guide

”Helt konkret er vi gået den tidligere udgave igennem med en tættekam og har næsten halveret antallet af kriterier. En markant ændring er, at vi har taget proceskriterierne ud og i stedet vil lave en frit tilgængelig procesvejledning for hele branchen. Det betyder, at vi i selve certificeringen kun belønner de tiltag, der har en direkte indvirkning på klimaet, miljøet og mennesker,” siger direktør for certificeringer og teknisk udvikling i Rådet for Bæredygtigt Byggeri, Frederik Waitz Søborg, i en pressemeddelelse.

De vigtigste ændringer i pilotudgaven af 2025-manualen:

  • Proceskriterierne udgår og bliver erstattet af en procesvejledning
  • Det samlede antal kriterier falder fra 35 til 15
  • Fokus på at fremme renovering
  • Der kan opnås flere point end tidligere i kriterierne for indeklima, cirkulær materialeanvendelse og arkitektoniske overvejelser i forbindelse med renovering
  • CO2-udledningen for boliger måles pr. person frem for pr. kvadratmeter
  • Der stilles nye krav til dokumentation af miljøfarlige og sundhedsskadelige stoffer, nedrivning og biodiversitet
  • I høj grad sikring af samspil med EU-taksonomien
  • Byggeriet vurderes i tre faser: 1) designfasen, 2) byggefasen og 3) ibrugtagelsesfasen

Kilde: Rådet for Bæredygtigt Byggeri.

Certificeringen kommer også til at få revideret sit navn til ’DGNB Renovering og nybyggeri’, og samlet set falder antallet af kriterier i pilotudgaven fra 35 til 15. 

Læs også: Byggebranchen går sammen om stramme klimakrav

Den nye udgave sendes i offentlig høring fra 5. januar til og med 30. august 2024, ligesom de første projekter vil afprøve den det kommende år. 

Den endelige udgave af certificeringen udkommer i begyndelsen af 2025. Frem til da vil det fortsat være muligt at tilmelde et projekt under den tidligere version af certificeringen.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.02.2026Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

10.02.2026Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

10.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

06.02.2026PwC Danmark

Sponseret

Sustainability webinars

03.02.2026Valified

Sponseret

Ny analyse: Virksomheder får for første gang adgang til et fælles ESG-benchmark baseret på registerdata

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense