Byggebranchen går sammen om stramme klimakrav

En lang række aktører i byggebranchen har nu skrevet under på et nyt klimakrav, der sætter strenge krav for CO2-udledningen ved nybyggeri. Virksomheder, organisationer og Københavns Kommune fortæller, hvorfor de har skrevet under.

Klimakravet sikrer en byggepolitik, der lever op til Parisaftalen. Foto: 123rf.com.

04.01.2024

CSR.dk

Inden jul gik Boligministeriet i gang med en storstilet forhandling om en ny plan for nybyggeriet, som skal sikre klimakrav, der lever op til Parisaftalens målsætninger.

Og nu har 440 virksomheder og bygherrer i den danske byggebranche skrevet under på aftalen, der konkret strammer kravet fra 10 til 5,8 klio CO2-udslip per bygget kvadratmeter i 2025.

Det skriver Politiken, som også har spurgt flere af de involverede parter, hvorfor de har valgt at indskrive sig de nye krav.

Læs også: Ny dokumentationsmetode kan minimere byggeriets CO2-udledning betydeligt

Her fortæller Sine Bøgh Skaarup, der er chef for grøn innovation og omstilling hos FLSmidth, at kravene vil være med til at skabe et marked for grøn teknologi i cement-industrien.

Og hos Solar ser direktør for bæredygtighed Mette Bredkær, at det kræver politisk initiativ, hvis alle i byggebranchen skal i gang med at finde nye løsninger. Hun mener, at nogle af de bedste løsninger i dag bliver taget på baggrund af økonomi – og det skal det nye klimakrav være med til at ændre.

Trine Lyng Madsen, strategi- og bæredygtighedschef hos MT Højgaard, begrunder underskrivningen ved en bevidsthed om det ansvar, koncernen har for at reducere sin CO2-udledning i de tilhørende selskaber.

Desuden vil koncernen gerne være med til at hjælpe sine kunder med at leve op til kravene.

Læs også: Ny kampagne opfordrer danskere til at renovere i stedet for at rive ned

Hos AP Pension oplyser Bo Normann Rasmussen, CEO, at man har skrevet under, fordi branchen godt kan være mere ambitiøs med nye teknologier, der giver innovative byggemetoder. 

Og Line Barfod, der er borgmester for Teknik og Miljø hos Københavns Kommune, fortæller at det nye klimakrav skal give en skrappere grænse, som går ind og påvirker planlægningen og valg af materialer.

”På den måde er det også et krav til os selv,” siger hun til Politiken.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online