Byggebranchen går sammen om stramme klimakrav

En lang række aktører i byggebranchen har nu skrevet under på et nyt klimakrav, der sætter strenge krav for CO2-udledningen ved nybyggeri. Virksomheder, organisationer og Københavns Kommune fortæller, hvorfor de har skrevet under.

Klimakravet sikrer en byggepolitik, der lever op til Parisaftalen. Foto: 123rf.com.

04.01.2024

CSR.dk

Inden jul gik Boligministeriet i gang med en storstilet forhandling om en ny plan for nybyggeriet, som skal sikre klimakrav, der lever op til Parisaftalens målsætninger.

Og nu har 440 virksomheder og bygherrer i den danske byggebranche skrevet under på aftalen, der konkret strammer kravet fra 10 til 5,8 klio CO2-udslip per bygget kvadratmeter i 2025.

Det skriver Politiken, som også har spurgt flere af de involverede parter, hvorfor de har valgt at indskrive sig de nye krav.

Læs også: Ny dokumentationsmetode kan minimere byggeriets CO2-udledning betydeligt

Her fortæller Sine Bøgh Skaarup, der er chef for grøn innovation og omstilling hos FLSmidth, at kravene vil være med til at skabe et marked for grøn teknologi i cement-industrien.

Og hos Solar ser direktør for bæredygtighed Mette Bredkær, at det kræver politisk initiativ, hvis alle i byggebranchen skal i gang med at finde nye løsninger. Hun mener, at nogle af de bedste løsninger i dag bliver taget på baggrund af økonomi – og det skal det nye klimakrav være med til at ændre.

Trine Lyng Madsen, strategi- og bæredygtighedschef hos MT Højgaard, begrunder underskrivningen ved en bevidsthed om det ansvar, koncernen har for at reducere sin CO2-udledning i de tilhørende selskaber.

Desuden vil koncernen gerne være med til at hjælpe sine kunder med at leve op til kravene.

Læs også: Ny kampagne opfordrer danskere til at renovere i stedet for at rive ned

Hos AP Pension oplyser Bo Normann Rasmussen, CEO, at man har skrevet under, fordi branchen godt kan være mere ambitiøs med nye teknologier, der giver innovative byggemetoder. 

Og Line Barfod, der er borgmester for Teknik og Miljø hos Københavns Kommune, fortæller at det nye klimakrav skal give en skrappere grænse, som går ind og påvirker planlægningen og valg af materialer.

”På den måde er det også et krav til os selv,” siger hun til Politiken.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J