Byggebranchen går sammen om stramme klimakrav

En lang række aktører i byggebranchen har nu skrevet under på et nyt klimakrav, der sætter strenge krav for CO2-udledningen ved nybyggeri. Virksomheder, organisationer og Københavns Kommune fortæller, hvorfor de har skrevet under.

Klimakravet sikrer en byggepolitik, der lever op til Parisaftalen. Foto: 123rf.com.

04.01.2024

CSR.dk

Inden jul gik Boligministeriet i gang med en storstilet forhandling om en ny plan for nybyggeriet, som skal sikre klimakrav, der lever op til Parisaftalens målsætninger.

Og nu har 440 virksomheder og bygherrer i den danske byggebranche skrevet under på aftalen, der konkret strammer kravet fra 10 til 5,8 klio CO2-udslip per bygget kvadratmeter i 2025.

Det skriver Politiken, som også har spurgt flere af de involverede parter, hvorfor de har valgt at indskrive sig de nye krav.

Læs også: Ny dokumentationsmetode kan minimere byggeriets CO2-udledning betydeligt

Her fortæller Sine Bøgh Skaarup, der er chef for grøn innovation og omstilling hos FLSmidth, at kravene vil være med til at skabe et marked for grøn teknologi i cement-industrien.

Og hos Solar ser direktør for bæredygtighed Mette Bredkær, at det kræver politisk initiativ, hvis alle i byggebranchen skal i gang med at finde nye løsninger. Hun mener, at nogle af de bedste løsninger i dag bliver taget på baggrund af økonomi – og det skal det nye klimakrav være med til at ændre.

Trine Lyng Madsen, strategi- og bæredygtighedschef hos MT Højgaard, begrunder underskrivningen ved en bevidsthed om det ansvar, koncernen har for at reducere sin CO2-udledning i de tilhørende selskaber.

Desuden vil koncernen gerne være med til at hjælpe sine kunder med at leve op til kravene.

Læs også: Ny kampagne opfordrer danskere til at renovere i stedet for at rive ned

Hos AP Pension oplyser Bo Normann Rasmussen, CEO, at man har skrevet under, fordi branchen godt kan være mere ambitiøs med nye teknologier, der giver innovative byggemetoder. 

Og Line Barfod, der er borgmester for Teknik og Miljø hos Københavns Kommune, fortæller at det nye klimakrav skal give en skrappere grænse, som går ind og påvirker planlægningen og valg af materialer.

”På den måde er det også et krav til os selv,” siger hun til Politiken.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.10.2025CSR.dk

Gode data kan give nye forretningsmuligheder

27.10.2025CSR.dk

Logistikvirksomhed vokser, men har lavere energiforbrug end for otte år siden

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

15.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

09.10.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Solidaritet som forretningsmodel: Isangs og Folkekirkens Nødhjælp viser vejen

03.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed som strategi: AV Group Denmark vil arbejde med bæredygtighed i hele værdikæden

01.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny fleksibel ladeløsning reducerer udfordringer med el-kapaciteten

30.09.2025CSR.dk

Klar til en ny æra for plastsortering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup