Byggebranchen går sammen om stramme klimakrav

En lang række aktører i byggebranchen har nu skrevet under på et nyt klimakrav, der sætter strenge krav for CO2-udledningen ved nybyggeri. Virksomheder, organisationer og Københavns Kommune fortæller, hvorfor de har skrevet under.

Klimakravet sikrer en byggepolitik, der lever op til Parisaftalen. Foto: 123rf.com.

04.01.2024

CSR.dk

Inden jul gik Boligministeriet i gang med en storstilet forhandling om en ny plan for nybyggeriet, som skal sikre klimakrav, der lever op til Parisaftalens målsætninger.

Og nu har 440 virksomheder og bygherrer i den danske byggebranche skrevet under på aftalen, der konkret strammer kravet fra 10 til 5,8 klio CO2-udslip per bygget kvadratmeter i 2025.

Det skriver Politiken, som også har spurgt flere af de involverede parter, hvorfor de har valgt at indskrive sig de nye krav.

Læs også: Ny dokumentationsmetode kan minimere byggeriets CO2-udledning betydeligt

Her fortæller Sine Bøgh Skaarup, der er chef for grøn innovation og omstilling hos FLSmidth, at kravene vil være med til at skabe et marked for grøn teknologi i cement-industrien.

Og hos Solar ser direktør for bæredygtighed Mette Bredkær, at det kræver politisk initiativ, hvis alle i byggebranchen skal i gang med at finde nye løsninger. Hun mener, at nogle af de bedste løsninger i dag bliver taget på baggrund af økonomi – og det skal det nye klimakrav være med til at ændre.

Trine Lyng Madsen, strategi- og bæredygtighedschef hos MT Højgaard, begrunder underskrivningen ved en bevidsthed om det ansvar, koncernen har for at reducere sin CO2-udledning i de tilhørende selskaber.

Desuden vil koncernen gerne være med til at hjælpe sine kunder med at leve op til kravene.

Læs også: Ny kampagne opfordrer danskere til at renovere i stedet for at rive ned

Hos AP Pension oplyser Bo Normann Rasmussen, CEO, at man har skrevet under, fordi branchen godt kan være mere ambitiøs med nye teknologier, der giver innovative byggemetoder. 

Og Line Barfod, der er borgmester for Teknik og Miljø hos Københavns Kommune, fortæller at det nye klimakrav skal give en skrappere grænse, som går ind og påvirker planlægningen og valg af materialer.

”På den måde er det også et krav til os selv,” siger hun til Politiken.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

28.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Data var ikke problemet. Det var den manglende struktur

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense