Ny dokumentationsmetode kan minimere byggeriets CO2-udledning betydeligt

”Byggebranchen skal ikke sætte mere stål i jorden, end der reelt er behov for.” Sådan siger Jens Jacob Porsmose fra Andreasen & Hvidberg, der sammen med Bayo.s og Aalborg Universitet har udviklet en ny metode til med CO2-besparelse på op til 80 procent ved fundering af et konventionelt typehus sammenlignet med betonfundering.

Dokumentationen af bæreevnen foretages, mens pælene bliver monteret i jorden, og på den måde kan antal og længde optimeres undervejs i et projekt, så entreprenøren undgår overdimensionering. Foto: Andreasen & Hvidberg.

16.11.2023

CSR.dk

Den, der er i stand til at måle og dokumentere jordbundens bæreevne, har også mulighed for at udnytte jordens styrker i et byggeri.

Sådan er kongstanken hos direktør Jens Jakob Porsmose fra den geo- og miljøtekniske rådgiver Andreasen & Hvidberg. Sammen med Bayo.s Skruefundamenter og Aalborg Universitet har han udviklet en ny metode og et software til dokumentation af skruepæles installation og bæreevne.

Læs også: Jysk virksomhed gør dokumentation til grøn vækstmulighed

Dokumentationen af bæreevnen foretages, mens pælene bliver monteret i jorden, og på den måde kan antal og længde optimeres undervejs i et projekt, så entreprenøren undgår overdimensionering.

Tankesættet bag dokumentationsmetoden er allerede blevet benyttet af Andreasen & Hvidberg på flere konstruktioner, der er opført på skruefundamenter. 

Det er blandt andet CPH Village, Hages Badehotel Lolland og til stabilisering af en kloakledning i et stort moseområde i Støvring Ådal.

”Vi så et potentiale for at optimere brugen af skruepæle, fordi der ikke ligger så meget forskning bag anvendelsen, som der gør ved andre former for fundering, og vi så et behov for at anskue brugen på andre måder end ud fra det eksisterende normgrundlag. Byggebranchen skal ikke sætte mere stål i jorden, end der reelt er behov for,” siger Jens Jakob Porsmose.

Til kamp mod overdimensionering
De tre samarbejdspartnere er også for nylig blevet præmieret med Bygningskomponentprisen af Villum Fonden & Velux Fonden. Ifølge de to fonde sætter forskningens resultater nemlig ”nye standarder for skruefundamenter, der kan gøre byggebranchen mange tons CO2 lettere, hurtigere og billigere”.

 Læs også: Nu skal husejere motiveres til at renovere frem for at rive ned

Ifølge Jens Jacob Porsmose har det givet et stort vidensløft at deltage i forskningsprojektet, hvor blandt andet skruepælenes lejringstæthed, sidetryk, lodret last og moment er blevet undersøgt i 1200 tests på Aalborg Universitet. 

”Vi oplever en generel tendens i markedet til overdimensionering, og forskningsprojektet har givet os viden og data til også at kunne rådgive geoteknisk inden for andre konstruktionsformer. Vi har en hel afdeling, der beregner og optimerer pæle, og vi er undervejs blevet landsdækkende. Hele den her grundtanke om at optimere peger i den grad ind i den grønne omstilling og kan om noget give CO2-besparelser,” siger han.

- HCL 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods