Millionærer og magthavere vil beskatte ekstrem rigdom

En Disney-arving, en Nobelprisvinder og daværende statsminister Poul Nyrup Rasmussen har skrevet under på et åbent brev til verdens ledere om, at de rigeste skal betale mere i skat.

Den indsamlede skat bør ifølge underskriverne bruges på klimakrisen og bekæmpelse af ulighed. Arkivfoto..

08.09.2023

CSR.dk

Der er for langt mellem rig og fattig i verdenssamfundet. Det mener 300 millionærer, økonomer og politikere, der sammen har underskrevet et åbent brev til de internationale magthavere.

Budskabet? At de rigeste skal betale mere i skat. Det skriver Finans.

Blandt underskriverne finder man blandt andet Disney-arvingen Abigail E. Disney, den amerikanske senator Bernie Sanders, Nobelprisvinderen Joseph Stiglitz og daværende statsminister Poul Nyrup Rasmussen.

Læs også: Undersøgelse: Markedet for fem genbrugsmaterialer fungerer ikke

De mener, at man bør indgå en fælles global aftale om formueskat, og at pengene bør bruges til at modkæmpe fattigdom, klimakrisen og ulighed.

Bag det åbne brev står organisationerne Oxfam og Patriotic Millionaries og kommer i forlængelse af det kommende G20-topmøde, der finder sted i New Delhi i Indien.

”Vores ledere gør klogt i at lytte til denne klare advarsel om faren ved ekstrem ulighed, som disse mennesker med magt, viden og penge kommer med i dag. Når selv mangemillionærer beder om at blive beskattet, må verdens ledere reagere,” siger generalsekretær for Oxfam Danmark, Lars Koch, i en pressemeddelelse ifølge Finans.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online