Mærsk-CEO: Bæredygtighed skal ske på kommercielle vilkår

Det skal være kommercielt fornuftigt, når virksomheder bidrager til samfundets bæredygtighed, siger Mærsks topchef.

Maersk Line har et mål om at reducere CO2-udledningen i 2020 med 40 procent i forhold til 2007. Foto: Mærsk. .

25.11.2014

CSR.dk

"Hvis nogen ønsker, at vi kun fokuserer på bæredygtighed, så ender vi i en situation, hvor vi kun arbejder med bæredygtighed så længe, at vi har råd til det, og så stopper vi," sagde Mærsk-CEO Nils Smedegaard Andersen. Foto: Mærsk. .

Når politikere og andre ønsker, at virksomheder bidrager til samfundets bæredygtighed, må de forstå, at det skal kombineres med, at virksomheden forbedrer forretningen.

Læs også: Mærsk vinder CSR-pris for tredje gang i træk

Det var budskabet fra Mærsk-CEO Nils Smedegaard Andersen, da han for nylig talte ved en BSR-konference (Business for Social Responsibility) i New York, skriver borsen.dk.

Det gælder eksempelvis, når en virksomhed til gavn for både virksomheden selv og samfundet vælger at uddanne mennesker lokalt i udviklingslande, fordi konkurrencen om talentmassen er benhård.

I sin tale fremdrog Nils Smedegaard Andersen desuden, hvordan A.P. Møller-Mærsks investeringer i en ny havn i Nigeria og en ny terminal i Brasilien, bidrager positivt i lokalsamfundene.

Også ny containerteknologi, der betyder, at kenyanske avokadoer kan transporteres i 25 dage frem for ti, har haft den indvirkning, at de lokale bønders marked er vokset.    

CO2-reduktion udnyttes kommercielt
Maersk Line har et mål om at reducere CO2-udledningen i 2020 med 40 procent i forhold til 2007. 

I den forbindelse fortalte Nils Smedegaard Andersen, at koncernen i bestræbelserne på at nå målet samtidig søger en kommerciel udnyttelse.     

Det sker blandt andet ved at containerskibene sejler for nedsat fart, fordi det ud over at spare CO2 også giver en økonomisk gevinst.

Selve kommunikationen omkring rederiets klimamål har også en kommerciel betydning, da det har en positiv effekt på medarbejdere og kunder, og desuden forpligter alle i Maersk Line til at nå målet.  

"Hvis nogen ønsker, at vi kun fokuserer på bæredygtighed, så ender vi i en situation, hvor vi kun arbejder med bæredygtighed så længe, at vi har råd til det, og så stopper vi," sagde Nils Smedegaard Andersen ifølge borsen.dk.

Læs også: A.P. Møller-Mærsk tager hul på ny CSR-strategi

For Maersk Line ville konsekvensen af et entydigt bæredygtighedsfokus være en svækkelse af konkurrenceevnen, da forurenende konkurrenter ville udkonkurrere rederiet, understregede topchefen. 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle