Mærsk-CEO: Bæredygtighed skal ske på kommercielle vilkår

Det skal være kommercielt fornuftigt, når virksomheder bidrager til samfundets bæredygtighed, siger Mærsks topchef.

Maersk Line har et mål om at reducere CO2-udledningen i 2020 med 40 procent i forhold til 2007. Foto: Mærsk. .

25.11.2014

CSR.dk

"Hvis nogen ønsker, at vi kun fokuserer på bæredygtighed, så ender vi i en situation, hvor vi kun arbejder med bæredygtighed så længe, at vi har råd til det, og så stopper vi," sagde Mærsk-CEO Nils Smedegaard Andersen. Foto: Mærsk. .

Når politikere og andre ønsker, at virksomheder bidrager til samfundets bæredygtighed, må de forstå, at det skal kombineres med, at virksomheden forbedrer forretningen.

Læs også: Mærsk vinder CSR-pris for tredje gang i træk

Det var budskabet fra Mærsk-CEO Nils Smedegaard Andersen, da han for nylig talte ved en BSR-konference (Business for Social Responsibility) i New York, skriver borsen.dk.

Det gælder eksempelvis, når en virksomhed til gavn for både virksomheden selv og samfundet vælger at uddanne mennesker lokalt i udviklingslande, fordi konkurrencen om talentmassen er benhård.

I sin tale fremdrog Nils Smedegaard Andersen desuden, hvordan A.P. Møller-Mærsks investeringer i en ny havn i Nigeria og en ny terminal i Brasilien, bidrager positivt i lokalsamfundene.

Også ny containerteknologi, der betyder, at kenyanske avokadoer kan transporteres i 25 dage frem for ti, har haft den indvirkning, at de lokale bønders marked er vokset.    

CO2-reduktion udnyttes kommercielt
Maersk Line har et mål om at reducere CO2-udledningen i 2020 med 40 procent i forhold til 2007. 

I den forbindelse fortalte Nils Smedegaard Andersen, at koncernen i bestræbelserne på at nå målet samtidig søger en kommerciel udnyttelse.     

Det sker blandt andet ved at containerskibene sejler for nedsat fart, fordi det ud over at spare CO2 også giver en økonomisk gevinst.

Selve kommunikationen omkring rederiets klimamål har også en kommerciel betydning, da det har en positiv effekt på medarbejdere og kunder, og desuden forpligter alle i Maersk Line til at nå målet.  

"Hvis nogen ønsker, at vi kun fokuserer på bæredygtighed, så ender vi i en situation, hvor vi kun arbejder med bæredygtighed så længe, at vi har råd til det, og så stopper vi," sagde Nils Smedegaard Andersen ifølge borsen.dk.

Læs også: A.P. Møller-Mærsk tager hul på ny CSR-strategi

For Maersk Line ville konsekvensen af et entydigt bæredygtighedsfokus være en svækkelse af konkurrenceevnen, da forurenende konkurrenter ville udkonkurrere rederiet, understregede topchefen. 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

10.09.2026CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online