A.P. Møller-Mærsk
26.01.2018Dansk Industri
Sponseret
Firmaer vil spinde sølv på Afrikas Guldkyst
En stribe danske virksomheder vejrer betydelige muligheder i Afrika. Ghana i Vestafrika kan blive et lukrativt udgangspunkt takket være stor interesse for danske ekspertiser indenfor blandt andet vand, transport og it-løsninger.
03.04.2016CSR.dk
Viden i verdensklasse sætter trumf på sourcing-konference
Stærke internationale talere fra Philips og Nestlé udgør nu sammen med IDH Sustainable Trade en solid global del af Responsible Sourcing d. 19. maj, hvor CSR LINK sammen med DTU, Accenture og Fairtrade Mærket sætter fokus på ansvarlighed i værdikæder
UN Global Compact Network Denmark
Studentermedhjælpere til Global Compacts programområder
Så har du nu chancen for at få en unik stilling som studentermedhjælper hos Danmarks største netværk og læringsmiljø for ansvarlige virksomheder.
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
13.04.2026
UN Global Compact Network Denmark
Studentermedhjælpere til kommunikation og medlemsrekruttering/-engagement
Har du lyst til at understøtte danske virksomheders arbejde for FN’s principper omkring ESG, med dine kompetencer inden for kommunikation eller rekruttering og medlemsengagement. Så er du måske en af vores to nye studentermedhjælpere hos UN Global Compact Network Denmark.
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
13.04.2026
Udgiver
Copyright 2023
