Viden i verdensklasse sætter trumf på sourcing-konference

Stærke internationale talere fra Philips og Nestlé udgør nu sammen med IDH Sustainable Trade en solid global del af Responsible Sourcing d. 19. maj, hvor CSR LINK sammen med DTU, Accenture og Fairtrade Mærket sætter fokus på ansvarlighed i værdikæder

Konference i samarbejde med DTU, Accenture og Fairtrade Mærket.

03.04.2016

CSR.dk

Det er en perlerække af danske og internationale indlægsholdere, der d. 19. maj sammen blænder op for konferencen Responsible Sourcing, der afholdes på DTU. Senest slutter Marcel Jacobs, Director of Supplier Sustainability, Philips og Hilary Parsons, Global Senior Public Affairs Manager, Nestlé sig med indlæg og bidrag i den internationale debat om eftermiddagen sig til et felt af talere med viden og erfaring om alle de mange facetter af udfordringer om ansvarlighed, sporbarhed, bæredygtighed, forsyningssikkerhed, produktionsforhold, datastyring og meget mere som en global værdikæde favner.

“Vi har i Danmark meget at byde på mht. at favne værdikæders mange udfordringer, hvilket er en medvirkende årsag til den stærke internationale interesse for at bidrage til konferencen. Omvendt har vi ydmygt klart også nyt at lære, så det bliver en fantastisk spændende dag med en klar appel langt udover Danmark faktisk,” siger Jens Prebensen, stiftende partner i CSR LINK. På dagens program indgår nemlig ikke kun Philips og Nestlé, som internationale talere, men også IDH Sustainable Trade og FLOCERT bidrager med talere fra globalt plan, mens vi dog også fra dansk side med talere fra både Mærsk og Carlsberg byder ind viden fra globale aktører.

Vejen mod Corporate Excellence
“I hele værdikæden er der små og store opgaver, udfordringer og potentialer for globale virksomheder, hvor kravet om åbenhed og sporbarhed både medfører nye opgaver for datamæssig håndtering og adgang, men også nogle gange helt nye tekniske og kommunikative hovedbrud,” påpeger Jens Prebensen, der dog også peger på, at man rigtig mange steder først og fremmest kaster sig over disse opgaver med stor energi og høj grad af innovation. På denne måde udgør processen på mange måder et gedigent løft i virksomhedernes håndtering og drift - processen mod corporate excellence så at sige.

På dagen kommer også stærke talere fra DTU, EKF, Danwatch og Landbrug & Fødevarer for at byde ind med endnu mere om praktiske cases og værktøjer til ansvarlighed i værdikæder. Konferencen er arrangeret af CSR LINK i samarbejde med Accenture, DTU og Fairtrade Mærket.

Læs mere om dagens program og tilmelding her.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online