Viden i verdensklasse sætter trumf på sourcing-konference

Stærke internationale talere fra Philips og Nestlé udgør nu sammen med IDH Sustainable Trade en solid global del af Responsible Sourcing d. 19. maj, hvor CSR LINK sammen med DTU, Accenture og Fairtrade Mærket sætter fokus på ansvarlighed i værdikæder

Konference i samarbejde med DTU, Accenture og Fairtrade Mærket.

03.04.2016

CSR.dk

Det er en perlerække af danske og internationale indlægsholdere, der d. 19. maj sammen blænder op for konferencen Responsible Sourcing, der afholdes på DTU. Senest slutter Marcel Jacobs, Director of Supplier Sustainability, Philips og Hilary Parsons, Global Senior Public Affairs Manager, Nestlé sig med indlæg og bidrag i den internationale debat om eftermiddagen sig til et felt af talere med viden og erfaring om alle de mange facetter af udfordringer om ansvarlighed, sporbarhed, bæredygtighed, forsyningssikkerhed, produktionsforhold, datastyring og meget mere som en global værdikæde favner.

“Vi har i Danmark meget at byde på mht. at favne værdikæders mange udfordringer, hvilket er en medvirkende årsag til den stærke internationale interesse for at bidrage til konferencen. Omvendt har vi ydmygt klart også nyt at lære, så det bliver en fantastisk spændende dag med en klar appel langt udover Danmark faktisk,” siger Jens Prebensen, stiftende partner i CSR LINK. På dagens program indgår nemlig ikke kun Philips og Nestlé, som internationale talere, men også IDH Sustainable Trade og FLOCERT bidrager med talere fra globalt plan, mens vi dog også fra dansk side med talere fra både Mærsk og Carlsberg byder ind viden fra globale aktører.

Vejen mod Corporate Excellence
“I hele værdikæden er der små og store opgaver, udfordringer og potentialer for globale virksomheder, hvor kravet om åbenhed og sporbarhed både medfører nye opgaver for datamæssig håndtering og adgang, men også nogle gange helt nye tekniske og kommunikative hovedbrud,” påpeger Jens Prebensen, der dog også peger på, at man rigtig mange steder først og fremmest kaster sig over disse opgaver med stor energi og høj grad af innovation. På denne måde udgør processen på mange måder et gedigent løft i virksomhedernes håndtering og drift - processen mod corporate excellence så at sige.

På dagen kommer også stærke talere fra DTU, EKF, Danwatch og Landbrug & Fødevarer for at byde ind med endnu mere om praktiske cases og værktøjer til ansvarlighed i værdikæder. Konferencen er arrangeret af CSR LINK i samarbejde med Accenture, DTU og Fairtrade Mærket.

Læs mere om dagens program og tilmelding her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle