A.P. Møller-Mærsk tager hul på ny CSR-strategi

A.P. Møller-Mærsk tager hul på en ny CSR-strategi, der skal komme både samfundet i en række eksotiske lande og virksomhedens egen bundlinje til gavn. Det skriver jv.dk.

Hvis en kenyansk banan-producent pakker sine frugter mere effektivt, og vejene, som bananerne bliver transporteret på, er bedre, skal der transporteres flere bananer. Og det gavner A.P. Møller-Mærsks forretning. Derfor kan det godt betale sig at lappe veje i Afrika..

14.03.2014

CSR.dk

I går fremlagde Mærsk en ny strategi inden for CSR, der i højere grad end tidligere ligger vægt på CSR som forretningsmodel. Den nye strategi skal komme både samfundet i en række eksotiske lande og virksomhedens egen bundlinje til gavn.

”Helt centralt skal CSR give mening for Mærsk, og det skal give mening for samfundet”, siger Annette Stube, der er Head of Sustainability i Mærsk, til JydskeVestkysten. 

Læs også: Mærsk og Novo er positive over for EU’s CSR-forslag

Med det udgangspunkt har Annette Stube i den nye strategi særligt sat fokus på tre områder inden for bæredygtighed, nemlig udvikling af handelsmuligheder, uddannelse og energieffektivitet.

Hvis en kenyansk banan-producent pakker sine frugter mere effektivt, og vejene, som bananerne bliver transporteret på, er bedre, skal der transporteres flere bananer. Og det gavner A.P. Møller-Mærsks forretning. Derfor kan det godt betales sig at lappe veje i Afrika.

”Vi ved, at handel skaber økonomisk udvikling, og derfor ser vi på, hvad vi kan gøre for at fremme handel i udviklingslande", siger Annette Stube til JydskeVestkysten og fortæller, at det blandt andet kræver et stort arbejde med at nedbryde handelsbarrierer.

Læs også: Mærsk vinder CSR-pris for andet år i træk

Annette Stube understreger, at der ikke er nogen fremtid for CSR, hvis det bliver ”ren filantropi”. Derfor er der også øget fokus på, hvordan CSR kan have en effekt på virksomhedens bundlinje, og det fokus er en vigtig ændring inden for området, mener Charlotte Fischer, som er direktør i Rådet for Bæredygtig Erhvervsudvikling.

"Det hviler på den rigtige tankegang", siger hun til JydskeVestKysten og fortsætter:

"Det handler om, at der er nogle udfordringer i det samfund, som virksomhederne er en del af. Arbejdet med de samfundsmæssige udfordringer skal understøtte forretningen".

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København