Ligestilling og cirkulær økonomi på menuen i Davos

World Economic Forums årlige topmøde i Davos begyndte i går, som sædvanlig med en lang række emner på dagsordenen. Cirkulær økonomi og ligestilling mellem kønnene er blandt fokusområderne på konferencen, hvis bestyrelse i år udelukkende består af kvinder.

World Economic Forums årlige topmøde bliver som sædvanlig afholdt i den schweiziske skisportsby Davos. Foto: WEF.

25.01.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Knap 40 stats- og regeringschefer, stribevis af topchefer fra erhvervslivet, kulturpersonligheder, NGO’er og mediefolk er i disse dag samlet i den schweiziske skisportsby Davos til World Economic Forums årlige topmøde, der bliver kaldt verdens vigtigste netværksarrangement.

Læs også: I Island kan man få bøde for manglende ligeløn

Dagsordenen spænder som altid vidt og bredt over forbrug, forurening, jobskabelse, klimaforandringer, vedvarende energi, innovation, politik og meget andet. To af de områder, der også er på menuen er ligestilling og cirkulær økonomi, som hver især påvirker flere af de andre emner.

World Economic Forums organisation bag det årlige topmøde er således gennem en årrække blevet kritiseret for at være for mandsdomineret, skriver DR. Og selvom der igen i år bliver sat rekord i antallet af deltagende kvinder, så er fordelingen stadig skæv, med 23 procent kvinder mod 77 procent mænd.

Den rent kvindelige bestyrelse bag årets topmøde blev præsenteret ved åbningen i går. Foto: WEF.

Kvindelig bestyrelse er et godt signal, men ikke nok
Et konkret eksempel på, at WEF forsøger at ændrer det billede, kan ses på årets udgave af den særlige bestyrelse, der bestyrer det fem dage lange topmøde. De syv co-chairs i bestyrelsen er således udelukkende kvinder, og omfatter bl.a. Norges statsminister Erna Solberg, IBM-topchefen Ginni Rometty og direktør for den Internationale Valutafund IMF, Christine Lagarde.

Ifølge Katja Iversen, der er direktør for den internationale organisation Women Deliver, og blandt de inviterede i Davos, er det ikke bare et signal, at formandskabet i år kun består af kvinder.

”Det har også haft stor indflydelse på programmet og på de diskussioner, vi har her. Canadas premierminister, Justin Trudeau, kommer i morgen, og han vil også fokusere på ligestilling, ligesom han gjorde under sin politiske valgkampagne”, siger hun til DR.

Læs også: WEF-pris til Hollywoodstjerne: DiCaprio taler for grøn energi

Davos-mødets overordnede agenda er ikke overraskende af økonomisk karakter, og det er også i det lys, interessen i ligestilling skal ses, påpeger DR's korrespondent i Schweiz, Stéphanie Surrugue.

En McKinsey-rapport fra 2015 viser således, at det årlige globale bruttonationalprodukt vil stige med 26 procent frem mod 2025, hvis der kommer fuld ligestilling på arbejdsmarkederne.

”Men med det tempo som ligestillingen på verdensplan skrider frem, vil der først være ligestilling om 100 år, og så lang tid kan man ikke vente, mener man her i Davos”, siger Stéphanie Surrugue.

Canadas premierminister, Justin Trudeau, var blandt talerne på åbningsdagen af World Economic Forums årsmøde. Foto: WEF.

Brug for mere cirkulær handling
Cirkulær økonomi er, som nævnt, et andet begreb, der har været i vælten i starten af arrangementet i den lille alpeby, ligesom det har været det tidligere år. Det skyldes ikke mindst Ellen MacArthur-fondens New Plastics Economy-initiativ.

Under den paraply har 11 virksomheder således enten bekræftet eller annonceret løfter om 100 procent genanvendelig eller kompostérbar emballage senest i 2025, herunder bl.a. Coca-Cola, Evian, Marks & Spencer (M&S) og Walmart, skriver organisationen.

Læs også: ’Hydrogenråd’ lanceret i Davos

I industrien bliver udmeldingerne modtaget med glæde, men samtidig er der behov for endnu mere handling, siger Unilevers chief executive, Paul Polman, hvis virksomhed også er blandt de 11, der støtter op om plastikinitiativet.

”Det er gode nyheder at mange andre store selskaber sætter deres egne mål for at adressere plastaffald i havene. Men som forbrugerindustri er vi nødt til at bevæge os meget længere, meget hurtigere, for at håndtere udfordringerne forbundet med engangsplast ved at lede skiftet væk fra den lineære brug-og-smid-væk-forbrugsmodel til en, der er reelt cirkulær i sit design”, siger han til EMF.

Brug for at tage fat om plastproblemet ved roden
Hvis de store selskaber skal lykkes med deres målsætninger er der også brug for innovation på materialefronten, mener EMF, der derfor har indstiftet en innovationspris, Circular Materials Challenge, under New Plastics Economy. De fem vindere, der får 200.000 dollars hver (godt 1,2 mio. kr.), blev annonceret i Davos i går.

Sammen med vinderne af den beslægtede Circular Design Challenge, der blev udråbt i oktober sidste år, skal de mange idéer involveres i et acceleratorprogram i samarbejde med Think Beyond Plastic, der skal gøre dem klar til at blive markedsført i stor skala.

Ellen MacArthur udnævnte i går vinderne af sin fonds innovationspris, Circular Materials Challenge. Billedet er fra hendes deltagelse i 2016. Foto: WEF.

”Disse vindende innovationer viser hvad der er muligt, når principperne i den cirkulære økonomi bliver anvendt til fulde. Oprydning spiller fortsat en vigtig rolle når det kommer til at håndtere konsekvenserne af plastikforureningskrisen, men vi ved at vi er nødt til at gøre mere. Vi har hårdt brug for løsninger, der tager fat om roden på problemet, og ikke kun behandler symptomerne”, siger Ellen MacArthur i forbindelse med priserne.

På de politiske plan har regeringerne i Frankrig og Storbritannien annonceret skridt i retning af mere cirkulære tilgange til håndtering af plastik.

I december gentog den franske regering således et løfte fra juli 2017, der skal gøre cirkulær økonomi til et centralt aspekt i landets energiomstilling, hvilket bl.a. indebærer at små virksomheder får tilskud til at halvere mængden af affald, der ryger på lossepladsen, og til at opnå 100 procent genanvendelse af plastik i 2025.

Læs også: Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene

Og ’hjemme’ i det engelske annoncerede EMF og Wrap for nylig et nyt samarbejde, der som statsstøttet projekt skal samle erhvervsliv, regeringer og andre stakeholders for at skabe og implementere cirkulære økonomiløsninger omkring plastaffald.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online