Lærlingeforening vinder årets Verdensmålspris

Med stiftelsen af foreningen Lærlinge for Bæredygtighed har Martin Sejersen udmærket sig som repræsentant for en gruppe, der kan bidrage positivt til fremtiden, lyder vurderingen bag prisuddelingen.

Foreningen Lærlinge for Bæredygtig har siden sin stiftelse været involveret i flere events - blandt andet en debat på årets Folkemøde.. Foto: 123rf.com.

09.11.2023

CSR.dk

En aktiv forkæmper for grønne erhvervsuddannelser og frontløber for læring om klimabevidste byggemetoder.

Sådan lyder nogle af grundende til, at tømrer og bestyrelsesformand Martin Sejersen i år har fået uddelt Verdensmålsprisen 2023 for hans arbejde med den stiftede forening Lærlinge for Bæredygtighed.

Læs også: Entreprenører sender håndværkere på kursus i grøn omstilling

Det skriver Altinget.

Prisuddelingen sker i forbindelse med den såkaldte Verdensmålsuge, som hvert år bliver afholdt i samarbejde med 2030-panelet, Global Compact Network Danmark, Altinget og tænketanken Mandag Morgen.

Og her har juryen særligt haft fokus på, hvordan Martin Sejersen har været en vigtig drivkraft i byggebranchens grønne omstilling.

”Han har sammen med andre lærlinge presset på nedefra for at kunne lære om grønne og klimabevidste byggemetoder. Slutteligt har han kæmpet for og fået lov til at tage Danmarks første grønne svendeprøve i grønt byggeri. Ved den grønne svendeprøve blev der især arbejdet med metoder, der markant nedsætter byggeriets klimapåvirkning. Han repræsenterer en gruppe, der i høj grad kan være med til at bidrage til en mere bæredygtig verden,” lyder det i nomineringen ifølge Altinget.

Foreningen Lærlinge for Bæredygtighed blev stiftet af tømreren og tre andre lærlinge fra erhvervsskolen Next i december 2022. 

Formålet er at skubbe skolernes undervisning i en grønnere retning og har siden sin stiftelse modtaget støtte fra blandt andet Turborgfondet og Boligfonden Kuben.

Læs også: Hverken undervisere eller lærlinge har nok viden om bæredygtigt byggeri

I sommer havde flere af foreningsmedlemmerne også deltaget i Folkemødet for at afholde en debat om bæredygtighed i erhvervsuddannelserne foran beslutningstagere fra Carlsbergfondet.

Derudover har Lærlinge for Bæredygtighed været med til at bygge skolernes bud på Danmarks mest bæredygtige ungdomsbolig – bygningen blev udstillet i forbindelse med Københavns rolle som Arkitekturhovedstad 2023.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K