Entreprenører sender håndværkere på kursus i grøn omstilling

MT Højgaard og Enemærke & Petersen har meldt i alt 250 håndværkere til et AMU-projekt, der indeholder kurser med udgangspunkt i DGNB-certificering og Svanemærket.

Ifølge bæredygtighedschef hos Enemærke & Petersen tager kurset udgangspunkt i krav, som findes i DGNB-certificering og Svanemærket.. Foto: 123rf.com.

08.11.2023

CSR.dk

Med opbakning fra byggebranchen kan AMU nu invitere relevante aktører til et kursus, der sker i forbindelse med projektet Grønne Frontløbere.

Det gør entreprenørerne MT Højgaard og Enemærke & Petersen nu brug af ved at sende en samlet trup på 250 håndværkere til første kursusrunde i projektet. 

Læs også: Virksomheder tester nye science based targets for natur

Et projekt, som blandt andet består af et partnerskab, hvor udvalgte skoler og virksomheder udvikler og afprøver AMU-kurser, der skal efteruddanne flere håndværkere i grøn omstilling.

Det skriver Mester Tidende på baggrund af en pressemeddelelse.

”Når vi sender 150 af vores håndværkere på de nye AMU-kurser, er det fordi kurset tager udgangspunkt i de krav, vi ser i både DGNB-bæredygtighedscertificering og Svanemærket. Vi kan være med til at udvikle et AMU-kursus, som giver en dokumenteret kompetence-opbygning hos håndværkerne,” siger Anders Strange Sørensen, bæredygtighedschef hos Enemærke & Petersen, ifølge pressemeddelelsen.

De første kurser i projektet starter i januar 2024. 

Læs også: Velux' grønne konceptbyggeri bliver udbredt til Holland

Og ifølge Aleksander Probst Otovic, bæredygtighedschef hos MT Højgaard, er det kun begyndelsen i forhold til entreprenørens fokus på at leve op til certificeringer og ansvarligt materialebrug.

”DGNB-certificering er efterhånden blevet en fast opgave på mange af vores byggepladser. Og det er helt afgørende, at vores håndværkere i fremtiden kan håndtere affald, støv, overskudsmaterialer ud fra nogle standarder, hvor miljøet er omdrejningspunktet. Derfor vil vi meget gerne bidrage med både de første kursister og til udviklingen af kursernes kvalitet,” lyder det ifølge pressemeddelelsen.

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

11.03.2026Valified

Sponseret

Når ESG bliver ledelsesinformation, ikke blot rapportering

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Daka Denmark A/S

Sponseret

REFOOD mærket udfases. Daka ReFood fortsætter uændret

Valified

Sponseret

Når ESG bliver en del af virksomhedens styring

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsministeren fritager visse virksomheder for bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen klar med nye ESG-skabeloner i Excel-format

Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C