Velux' grønne konceptbyggeri bliver udbredt til Holland

Gennem en partneraftale med Velux bliver det hollandske byggefirma Bouwgroep Dijkstra Draisma det første byggefirma til at anvende Living Places-konceptet i sine udviklings- og byggeprocesser.

Det har været en vigtig målsætning og ambition for Velux at udbrede Living Places til resten af Europa. Det sker nu. Foto: Adam Mørk/Velux Gruppen..

12.10.2023

CSR.dk

Byggeindustrien er ansvarlig for 37 procent af den globale CO2-udledning, og der er derfor et stort behov for at skalere og implementere nye løsninger med et lavere CO2-aftryk.

Tidligere i år præsenterede Velux og dens partnere, EFFEKT og Artelia, derfor konceptet Living Places som et eksempel på, hvordan nytænkning af byggeri og bygninger generelt kan hjælpe med at løse nogle af de globale klima- og sundhedsmæssige udfordringer.

Om Living Places

  • Living Places-konceptet er udviklet af Velux, arkitektvirksomheden EFFEKT og ingeniørvirksomheden Artelia og indebærer fem nøgleprincipper om, at boliger skal være sunde, enkle, skalerbare, til at betale, og skal kunne deles over tid.
  • Den første prototype - Boligværkstedet - blev opført i samarbejde med Enemærke & Petersen og stod klar i Jernbanebyen i april 2023.
  • Prisen matcher markedsprisen på et énfamiliehus eller rækkehuse i stor skala.
  • Designet har et fokus på at skabe et sundt indeklima ved hjælp af dagslys og frisk luft.
  • Der er gennemført en komplet LCA (Life Cycle Assesment), og hvert enkelt materiale, design og byggeteknik er nøje udvalgt og kortlagt i forhold til dets CO2-aftryk sammenlignet med tilsvarende i en typisk dansk husstand.

Kilde: Velux Gruppen.

En vigtig målsætning og ambition med Living Places projektet er at skalere konceptet til resten af Europa og at udbrede anvendelsen af det gennem vidensdeling.

Læs også: Velux indgår partnerskab med stålgigant

Og det ser nu ud til at være en realitet.

Den nye partneraftale mellem Velux og Bouwgroep Dijkstra Draisma er således den første, der indgås på Living Places.

Bygninger i finurlige materialer
Det hollandske firma bliver den første til at anvende konceptet i sine udviklings- og byggeprocesser, og det kommer konkret til at udmunde sig i en Living Places-prototype i fuld skala i den nordlige del af Holland.

”Vi mener, at Dijkstra Draisma er en optimal partner for os, da vi deler de samme værdier og tilgang til innovation samt en fælles ambition om at drive den europæiske byggesektor mod mere bæredygtigt byggeri. Jeg tror, at vi kan lære meget af samarbejdet med Dijkstra Draisma, da de er pionerer i den hollandske byggebranche inden for bæredygtige boliger,” siger Lone Feifer, der er direktør for bæredygtige bygninger i Velux Gruppen.

Læs også: Hverken undervisere eller lærlinge har nok viden om bæredygtigt byggeri

Ligesom Velux i Danmark har Bouwgroep Dijkstra Draisma en ambition om at bygge fremtidens boliger i Holland på en mere bæredygtig måde.

Firmaet har blandt andet udviklet et udskifteligt træhus, der er isoleret med biobaserede materialer som dunhammer, elefantgræs, hamp og hør.

”Vi er meget glade og stolte over at have indgået dette partnerskab med Velux, og at vi nu kan begynde at integrere disse principper i vores byggeprojekter. De resultater, som Velux og deres partnere har opnået med Living Places-projektet, er meget inspirerende og passer perfekt ind i vores vision om at reducere CO2-aftrykket i det byggede miljø,” siger Biense Dijkstra, CEO hos Bouwgroep Dijkstra Draisma.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online