Kun én kvindelig direktør tilbage i Danske Bank

Danske Bank har af flere omgange sat nye mål for ligestilling i deres ledelse. Nu tager banken et skridt tilbage, når det kommer til den øverste ledelse, hvor to kvindelige direktører ud af otte bliver til én.

Foto: 123RF.

20.01.2023

CSR.dk

Når Berit Behring, chef for større kunder og institutioner i Danske Bank, til august forlader sin stilling, halverer det antallet af kvinder i bankens øverste ledelse, da Joachim Alpen overtager hendes stilling, og hun har været en ud af kun to nuværende kvindelige direktører.

Det skriver Berlingske.

Det efterlader Danske Bank med én kvindelig direktør ud af otte, og en endnu værre historik for ligestilling, end banken hidtil har kunne præstere: Danske Bank går fra 25 procent kvinder i den øverste ledelse til 12,5 procent.

I 2020 kunne banken fortælle, at 23 procent af dens ledere var kvinder, og kun én ud af otte direktører var kvinde. Samtidig lagde HR-chef i banken, Karsten Breum, dengang ikke skjul på, at Danske Bank havde højere ambitioner, og at banken havde sat sig det mål at have 35 procent kvindelige ledere i 2023. 

I mellemtiden blev direktionen en kvinde rigere, men netop som vi træder ind i 2023, er der altså dårligt nyt for Danske Banks ligestillingsambitioner i form af Berit Behrings opsigelse og udnævnelsen af hendes erstatning.

Det er især for dårligt, vurderer ligebehandlingschef i Institut for Menneskerettigheder og tidligere professor ved Københavns Universitet Bjarke Oxlund, fordi finanssektoren generelt ikke har et ligestillingsproblem – det er kun ledelsesgangene, der har det:

Læs også: Danmark overhales igen i undersøgelse om ligestilling

”Det er svært at forstå, at man over en hel sektor med mange højtuddannede, kvindelige talenter ikke kan finde mere end en enkelt kvinde ud af otte direktører. Danske Bank har også et forklaringsproblem i forhold til de målsætninger, man har sat på samfundsplan,” siger Bjarke Oxlund til Berlingske.

Pressechef Stefan Singh Kailay anerkender, at der endnu venter et stort arbejde, før diversiteten i bankens øverste ledelse er optimal, men holder fast i, at banken i Joachim Alpen har fundet ”den bedste og mest kvalificerede kandidat” til stillingen.

”Der er ingen tvivl om, at det stadig er en langsigtet ambition for os at nå et højere niveau af mangfoldighed i den øverste ledelse. Vi erkender, at vi har lang vej igen,” skriver Stefan Singh Kailay i et skriftligt svar til Berlingske.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026CSR.dk

Overraskende svag indsats for menneskerettigheder i finanssektoren

26.01.2026Forenede Service

Sponseret

Sådan passer vi på vores rengøringsassistenters arbejdsmiljø

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams