Kommunalt projekt skal sikre grøn arbejdsstyrke

Et millionstort beløb skal hjælpe udsatte borgere i Holbæk Kommune med at få job i små og mellemstore virksomheder, der arbejder med grøn omstilling.

Ifølge formand i Holbæk Kommune mangler SMV'erne ikke vilje, men arbejdskraft, når det gælder den grønne omstilling. Arkivfoto..

12.01.2023

CSR.dk

Hvis den grønne omstilling i virksomhederne skal sikres, er det nødvendigt, at de har adgang til den arbejdskraft, de har brug for.

Det er i grove træk grunden til, at Holbæk Kommune har fået tilsagn om støtte på 22,1 million kroner til et projekt, der skal hjælpe borgere på kanten af arbejdsmarkedet ind i de virksomheder, der mangler hænder til den grønne omstilling.

Læs også: Nyt projekt bygger bro mellem socialt udsatte og lokale virksomheder

Projektet, der hedder ’Mod job og uddannelse’, sker i samarbejde med Kalundborg Kommune og erhvervsfyrtårnet Bioscience og har som målsætning, at 175 borgere fra begge kommuner skal deltage i initiativet. Det forventes, at projektet starter 1. marts 2023.

”Vi er meget taknemmelige for den her ekstraordinære mulighed for at understøtte både vores virksomheder og borgere. I Holbæk Kommune har vi mange gode virksomheder, som gerne vil den grønne omstilling, men som ganske enkelt mangler hænder for at kunne fortsætte udviklingen. Samtidigt har vi en gruppe borgere, der med den rette hjælp kan træde til og gøre forskellen,” siger Søren Stavnskær, formand for udvalget for beskæftigelse, uddannelse og erhverv, i en pressemeddelelse.

Læs også: Dansk blomsterforretning sætter fokus på alternativ rekruttering

De 22,1 million kroner kommer fra en pulje på i alt 124 millioner kroner fra Den Europæiske Socialfond og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, hvis overordnede målsætning er at sikre kvalificeret arbejdskraft, som kan hjælpe en grøn udvikling på vej hos SMV’erne.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense