Københavns Kommune er godt klar over trippeltælling af klimagevinst

Københavns energiselskab, HOFOR, leverer grøn strøm, som tæller med i kommunens klimaregnskab. Samtidig tæller det også med i andres kommuners såvel som virksomheders grønne regnskov – selvom den grønne energi kun produceres én gang.

For Hofor er grønne certifikater en god forretning, der kan plante fremtidige vindmøller og solceller. Foto: Hofor.

05.10.2022

CSR.dk

Greenwashing. Det kan dække over flere ting, men at én klimamæssigt positiv handling noteres flere steder og dermed tæller to gange – eller endda tredobbelt – ja, det er næsten hvad man kan kalde den klassiske definition af ordet.

Og det er præcis, hvad København Kommunes energiselskab har kastet sig ud i.

For Hofor leverer nemlig grøn strøm til København, som tæller det med i sit klimaregnskab. Men virksomheden sælger også klimacertifikater til virksomheder, der bruger det som bevis på, at de drives deres forretning på grøn strøm. Det selvom strømmen alligevel havde været grøn, og at Hofor ikke producerer yderligere grøn strøm til de pågældende virksomheder.

Og sidst men ikke mindst, så er det ikke alle Hofors vindmøller og solceller, som står i Københavns Kommune. Og adskillige af ”produktionskommunerne” tæller også den grønne el med i deres klimaregnskab – selvom strømmen kun bliver brugt én gang, ét sted.

”Det er pinagtigt og uværdigt, at kreativ bogføring og smuthuller spiller en så central rolle i Københavns klimapolitik. Man kan ikke sælge certifikater, hvis man vil den grønne omstilling det godt,” siger Peter Bjerregaard, der er konservativt medlem af Københavns Borgerrepræsentation, til Politiken. Han vil nu forsøge at samle flertal i borgerrepræsentationen til at stoppe dobbelttællingen.

Selvom det kommer som et chok for Peter Bjerregaard, betyder det ikke, at resten af borgerrepræsentationen og Københavns administration er lige overrasket. Faktisk påpeger teknik- og miljøforvaltningen i et svar til Politiken, at Københavns klimaplan er fra 2012, og at det dengang ”mest var et teoretisk problem, at andre kommuner eller selskaber kunne medregne CO2-reduktionerne”.

Læs også: Kapitalforvalter med syngende opsang: ”Politikere har kortsigtede svar på langsigtede problemer”

Det kan give mening at kigge på at ændre reglerne, men det skal helst vente til København skal have en ny klimaplan i 2025, mener Marcus Vesterager (S), der er medlem af teknik- og miljøudvalget.

”Vi er klar over, at den måde, som klimaregnskabet fungerer på, er misvisende. Men vi har besluttet, at Hofor kan sælge grønne certifikater. Det står vi ved,” siger han.

Hos Hofor er man tilfredse for ordningen, som sidste år indbragte otte millioner kroner, og hvor de grønne certifikater er blevet et redskab for energiselskabet.

”Det vigtige er at optimere økonomien, så vi har overskud til at sætte flere vindmøller og solceller op,” skriver pressechef Christina Otzen i et svar til Politiken.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart