Jo mere bæredygtighed, jo mindre risiko for skandaler

Frygter du fremtidige skandaler for din virksomhed er det en god idé at investere i bæredygtighed i din virksomhed. Det viser en undersøgelse udført af forskere og en kapitalforvalter i samarbejde.

Foto: 123rf.com

10.09.2024

CSR.dk

Forskere fra Zürich Universitet og medarbejdere fra kapitalforvalteren Robeco har leveret et trumfkort til spillet om business casen for bæredygtighed. Deres samarbejde kan således påvise en tydelig sammenhæng mellem hvor meget virksomheder påvirker verdensmål  og mængden af skandaler, som virksomheden er involveret i. 

Det fremgår af publikationen “Corporate Sustainability and Scandals”.

“Det har været lidt af en overraskelse for os, at der er et så tydeligt link mellem sandsynligheden for fremtidige skandaler og graden af selskabets sdg-score,” siger Jan Anton van Zanten, SDG-strateg i Robeco, der har 200 mia. euro under forvaltning.

Sådan måler de

Undersøgelsen fra Zürich Universitet og Robeco bruger et scoringsværktøj kaldet ”Robeco SDG score” til at måle i hvilken grad en virksomhed er på linje med verdensmålene. Hver virksomhed i undersøgelsen bliver scoret på en skala fra -3 til +3, hvor -3 udtrykker “meget negativ påvirkning”, +3 “meget positiv påvirkning”, mens en score på 0 er neutral og ikke bidrager til opnåelse af verdensmålene.

Resultatet er en klar sammenhæng: for hvert point SDG-scoren, falder risikoen for at være involveret i en offentlig skandale i det næste år med to procentpoint. En stigning på 1 point i SDG-scoren også er forbundet med et fald på 11 procent i antallet af skandaler, og for alvorlige skandaler er tallet endda 17 procent. 

Resultatet er relevant for investorer, fordi virksomheder, der indgår i offentlige skandaler, mister stakeholdertillid, hvilket manifesterer sig i omdømme og finansielle resultater langt ud i fremtiden. Volkswagen er f.eks. endnu ikke finansielt kommet sig over Dieselgate fra 2015.

Robecos værktøj måler på tre dimensioner: Hvilke produkter eller servicer sælger selskabet, hvordan produceres det, og har selskabet været involveret i kontroverser? Ifølge Dagbladet Børsen kan Robeco konstatere, at nogle sektorer opnår positive scorer, mens andre har en tendens til negative scorer. Selskaber inden for sundhed og medicin er f.eks. født positive, mens skifergas-, gambling- og fastfoodselskaber er født negative. Men afhængigt af selskabernes adfærd eller transformation kan deres position forskydes i den ene eller anden retning.

Prøv Robecos gratis SDG-screeningsmodel

Danske virksomheder gør det udmærket

Børsen har kørt C25-virksomhederne igennem modellen og kan konstatere, at de næsten alle klarer sig fint. De eneste tre med en negativ score er GN Store Nord, Carlsberg og Royal Unibrew. 

De to bryggeriers lave score opstår, fordi Robeco måler dem op mod verdensmål 3, “sundhed og trivsel”, og for Carlsbergs vedkommende målet “stop sult”. Robecos vurdering er, at begge selskabers negative påvirkning ikke kan opvejes tilstrækkeligt af eventuel positiv påvirkning på andre verdensmål.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: ESG-kommunikation for virksomheder

Hvordan griber man bedste ESG-kommunikation an i en verden præget af usikkerhed, polarisering og vigende interesse?

Relateret indhold

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams