Jo mere bæredygtighed, jo mindre risiko for skandaler

Frygter du fremtidige skandaler for din virksomhed er det en god idé at investere i bæredygtighed i din virksomhed. Det viser en undersøgelse udført af forskere og en kapitalforvalter i samarbejde.

Foto: 123rf.com

10.09.2024

CSR.dk

Forskere fra Zürich Universitet og medarbejdere fra kapitalforvalteren Robeco har leveret et trumfkort til spillet om business casen for bæredygtighed. Deres samarbejde kan således påvise en tydelig sammenhæng mellem hvor meget virksomheder påvirker verdensmål  og mængden af skandaler, som virksomheden er involveret i. 

Det fremgår af publikationen “Corporate Sustainability and Scandals”.

“Det har været lidt af en overraskelse for os, at der er et så tydeligt link mellem sandsynligheden for fremtidige skandaler og graden af selskabets sdg-score,” siger Jan Anton van Zanten, SDG-strateg i Robeco, der har 200 mia. euro under forvaltning.

Sådan måler de

Undersøgelsen fra Zürich Universitet og Robeco bruger et scoringsværktøj kaldet ”Robeco SDG score” til at måle i hvilken grad en virksomhed er på linje med verdensmålene. Hver virksomhed i undersøgelsen bliver scoret på en skala fra -3 til +3, hvor -3 udtrykker “meget negativ påvirkning”, +3 “meget positiv påvirkning”, mens en score på 0 er neutral og ikke bidrager til opnåelse af verdensmålene.

Resultatet er en klar sammenhæng: for hvert point SDG-scoren, falder risikoen for at være involveret i en offentlig skandale i det næste år med to procentpoint. En stigning på 1 point i SDG-scoren også er forbundet med et fald på 11 procent i antallet af skandaler, og for alvorlige skandaler er tallet endda 17 procent. 

Resultatet er relevant for investorer, fordi virksomheder, der indgår i offentlige skandaler, mister stakeholdertillid, hvilket manifesterer sig i omdømme og finansielle resultater langt ud i fremtiden. Volkswagen er f.eks. endnu ikke finansielt kommet sig over Dieselgate fra 2015.

Robecos værktøj måler på tre dimensioner: Hvilke produkter eller servicer sælger selskabet, hvordan produceres det, og har selskabet været involveret i kontroverser? Ifølge Dagbladet Børsen kan Robeco konstatere, at nogle sektorer opnår positive scorer, mens andre har en tendens til negative scorer. Selskaber inden for sundhed og medicin er f.eks. født positive, mens skifergas-, gambling- og fastfoodselskaber er født negative. Men afhængigt af selskabernes adfærd eller transformation kan deres position forskydes i den ene eller anden retning.

Prøv Robecos gratis SDG-screeningsmodel. 

Danske virksomheder gør det udmærket

Børsen har kørt C25-virksomhederne igennem modellen og kan konstatere, at de næsten alle klarer sig fint. De eneste tre med en negativ score er GN Store Nord, Carlsberg og Royal Unibrew. 

De to bryggeriers lave score opstår, fordi Robeco måler dem op mod verdensmål 3, “sundhed og trivsel”, og for Carlsbergs vedkommende målet “stop sult”. Robecos vurdering er, at begge selskabers negative påvirkning ikke kan opvejes tilstrækkeligt af eventuel positiv påvirkning på andre verdensmål.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: ESG-kommunikation for virksomheder

Hvordan griber man bedste ESG-kommunikation an i en verden præget af usikkerhed, polarisering og vigende interesse?

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark