Ingen engangsemballage på årets Kulturhavn Festival

I samarbejde med Mad & Marked og New Loop introducerer Kulturhavn 2022 et nyt pantsystem med vaskbare, genbrugelige kopper, skåle og bakker – en omfattende indsats, der skal bane vejen for mere bæredygtige festivaler.

Foto: Christina Christensen/Mad&Marked.

26.08.2022

CSR.dk

Når sult og tørst skal stilles til events og festivaller følger der typisk et stort forbrug af engangsemballage med. Men hvis man i år besøger Kulturhavns festivalpladser ved Frederiks Brygge og Orientkaj i København, vil man som noget nyt få et bredt udvalg af street food og drikkevarer serveret i vaskbar emballage med pant. 

“Hos Kulturhavn vil vi gerne være med til at skubbe i retning af mere miljøvenlige løsninger til events og bidrage til den grønne omstilling. Derfor er vi utrolig begejstrede over, at vi takket være vores samarbejdspartnere i år kan prøve kræfter med et nyt pantsystem og vaskbar emballage – der uden tvivl er et skridt i den rigtige retning,” siger projektleder hos Kulturhavn, Esther Jexen Dall.

Så på festivalpladserne vil man, når man køber mad, øl eller en kaffe, betale et pantbeløb for det service, man får sit køb serveret i. Panten kan man enten få til sig selv eller donere den til foreningen Havhøst, som er en sammenslutning af maritime nyttehaver i hele Danmark, hvor man primært dyrker muslinger, og oplyser om og underviser i en blå-grøn omstilling med regenerative metoder.

Debut for nyt samarbejde 
Indsatsen med vaskbar emballage på Kulturhavn er begyndelsen på et nyt samarbejde mellem foodtruck-leverandøren Mad & Marked og impact-startuppen New Loop, som arbejder på at udvikle et cirkulært pantsystem til take away-emballage.

”Vi arrangerer street food events, hvor små, selvstændige food trucks serverer gademad fra hele verden. Maden bliver typisk serveret i engangsemballage, og sammen med stadeholderne arbejder vi både på at reducere mængden af emballage og på at finde alternative serveringsmåder,” siger Ulrika Mårtensson, kommunikations- og marketingchef i Mad & Marked.

Læs også: Undersøgelse: Danskerne stiller større krav til takeaway-leverandører

”Til Kulturhavn tester vi – i samarbejde med Kulturhavn og New Loop – vaskbar service, som er én af de løsninger, vi kigger på i vores bæredygtighedsarbejde. Vi er spændte på, hvordan det hele kommer til at forløbe, for det er ikke problemfrit at etablere og håndtere vaskbar service til så stort et event som Kulturhavn. Vi glæder os til at høste erfaringer og blive klogere sammen med Kulturhavns gæster, der spiller en vigtig rolle i håndteringen,” fortsætter hun.

Københavns Kommune har allerede et krav at bruge vaskbare kopper til events for flere end 500. Til Kulturhavn har Mad & Marked valgt også at teste bakker og skåle og et omfattende pantsystem. En indsats der er fint i tråd med Københanvs overborgmester Sophie Hæstorps nylige udmelding om at ville teste pantsystemer på take away-emballage i København.

”Derfor har vi også sendt en invitation til borgmesterkontoret, og håber, at de har mulighed for at kigge forbi og se, hvordan det kan se ud i praksis. Ellers udarbejder vi også en rapport efter festivalen,” siger Ulrika Mårtensson.

Kulturændring nødvendig
Hos New Loop, som arbejder med at udvikler et cirkulært og bæredygtigt pantsystem for engangsemballage, glæder man sig også over det nye samarbejde, og at deres emballage- og pantsystem i år bliver en del af Kulturhavn Festival.

“For at kunne skabe et nyt pantsystem til take away-emballage, skal vi ændre kulturen fra brug og smid ud, til at alle vores ressourcer nu har værdi. Det kræver både, at medarbejderen og forbrugeren bliver bevidste omkring alternative løsninger til engangsemballage. Derfor er vi superglade for vores nye samarbejde med Mad & Marked, der bidrager til kulturændringen og den grønne omstilling med opbakning fra Kulturhavn,” siger Gitte Saaby Kjær, COO og medstifter af New Loop. 

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online