Ingen engangsemballage på årets Kulturhavn Festival

I samarbejde med Mad & Marked og New Loop introducerer Kulturhavn 2022 et nyt pantsystem med vaskbare, genbrugelige kopper, skåle og bakker – en omfattende indsats, der skal bane vejen for mere bæredygtige festivaler.

Foto: Christina Christensen/Mad&Marked.

26.08.2022

CSR.dk

Når sult og tørst skal stilles til events og festivaller følger der typisk et stort forbrug af engangsemballage med. Men hvis man i år besøger Kulturhavns festivalpladser ved Frederiks Brygge og Orientkaj i København, vil man som noget nyt få et bredt udvalg af street food og drikkevarer serveret i vaskbar emballage med pant. 

“Hos Kulturhavn vil vi gerne være med til at skubbe i retning af mere miljøvenlige løsninger til events og bidrage til den grønne omstilling. Derfor er vi utrolig begejstrede over, at vi takket være vores samarbejdspartnere i år kan prøve kræfter med et nyt pantsystem og vaskbar emballage – der uden tvivl er et skridt i den rigtige retning,” siger projektleder hos Kulturhavn, Esther Jexen Dall.

Så på festivalpladserne vil man, når man køber mad, øl eller en kaffe, betale et pantbeløb for det service, man får sit køb serveret i. Panten kan man enten få til sig selv eller donere den til foreningen Havhøst, som er en sammenslutning af maritime nyttehaver i hele Danmark, hvor man primært dyrker muslinger, og oplyser om og underviser i en blå-grøn omstilling med regenerative metoder.

Debut for nyt samarbejde 
Indsatsen med vaskbar emballage på Kulturhavn er begyndelsen på et nyt samarbejde mellem foodtruck-leverandøren Mad & Marked og impact-startuppen New Loop, som arbejder på at udvikle et cirkulært pantsystem til take away-emballage.

”Vi arrangerer street food events, hvor små, selvstændige food trucks serverer gademad fra hele verden. Maden bliver typisk serveret i engangsemballage, og sammen med stadeholderne arbejder vi både på at reducere mængden af emballage og på at finde alternative serveringsmåder,” siger Ulrika Mårtensson, kommunikations- og marketingchef i Mad & Marked.

Læs også: Undersøgelse: Danskerne stiller større krav til takeaway-leverandører

”Til Kulturhavn tester vi – i samarbejde med Kulturhavn og New Loop – vaskbar service, som er én af de løsninger, vi kigger på i vores bæredygtighedsarbejde. Vi er spændte på, hvordan det hele kommer til at forløbe, for det er ikke problemfrit at etablere og håndtere vaskbar service til så stort et event som Kulturhavn. Vi glæder os til at høste erfaringer og blive klogere sammen med Kulturhavns gæster, der spiller en vigtig rolle i håndteringen,” fortsætter hun.

Københavns Kommune har allerede et krav at bruge vaskbare kopper til events for flere end 500. Til Kulturhavn har Mad & Marked valgt også at teste bakker og skåle og et omfattende pantsystem. En indsats der er fint i tråd med Københanvs overborgmester Sophie Hæstorps nylige udmelding om at ville teste pantsystemer på take away-emballage i København.

”Derfor har vi også sendt en invitation til borgmesterkontoret, og håber, at de har mulighed for at kigge forbi og se, hvordan det kan se ud i praksis. Ellers udarbejder vi også en rapport efter festivalen,” siger Ulrika Mårtensson.

Kulturændring nødvendig
Hos New Loop, som arbejder med at udvikler et cirkulært og bæredygtigt pantsystem for engangsemballage, glæder man sig også over det nye samarbejde, og at deres emballage- og pantsystem i år bliver en del af Kulturhavn Festival.

“For at kunne skabe et nyt pantsystem til take away-emballage, skal vi ændre kulturen fra brug og smid ud, til at alle vores ressourcer nu har værdi. Det kræver både, at medarbejderen og forbrugeren bliver bevidste omkring alternative løsninger til engangsemballage. Derfor er vi superglade for vores nye samarbejde med Mad & Marked, der bidrager til kulturændringen og den grønne omstilling med opbakning fra Kulturhavn,” siger Gitte Saaby Kjær, COO og medstifter af New Loop. 

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København