I Portugal skal arbejdsgivere lade ansatte være i fred udenfor almindelig arbejdstid

Portugal og en lang række andre lande pålægger bøder til arbejdsgivere, der kontakter deres medarbejdere udenfor almindelige arbejdstid. Formål? At bidrage til en bedre work-life balance.

19.11.2021

CSR.dk

En ny lov er netop blevet vedtaget i Portugal, der gør det ulovligt for arbejdsgivere at kontakte medarbejdere udenfor almindelig arbejdstid - med mindre det er et nødstilfælde.

Det skriver A4 Arbejdsmiljø

Loven kommer i kølvandet på de mange hjemmearbejdspladser, der blev etableret under Corona-pandemien. Formålet er at skabe en bedre work-life balance. Loven pålægger også arbejdsgiverne at betale medarbejdernes udgifter til el og internet på hjemmeadressen.

I Danmark har det længe været et ønske i Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), at arbejdsgiverne i større udstrækning skal betale for medarbejdernes udgifter under hjemmearbejde.

”Arbejdsgiver skal naturligvis stå for udgifterne til det arbejdsudstyr, som de ansatte skal bruge. Vi ser, at hjemmearbejde giver lønmodtagerne ekstra udgifter til bl.a. varme, el og internet. Men hjemmearbejde må ikke føre til skjulte udgifter for de ansatte”, siger FH-næstformand Morten Skov Christiansen

Loven i Portugal giver desuden forældre ret til at arbejde hjemmefra uden forudgående godkendelse fra deres chefer, så længe deres barn er under 8 år.

Læs også: Virksomhed søsætter lånemuligheder til deres ansatte i Indonesien

Portugal er ikke det eneste land, der moderniserer sin arbejdslovgivning; borgere fra Frankrig, Spanien, Belgien, Slovakiet, Italien, Filippinerne, Argentina, Indien og flere, nyder i øjeblikket alle "retten til at være offline".

I Tyskland skal man helt tilbage til 2013, hvor man implementerede et forbud mod, at arbejdsgivere kontakter medarbejdere udenfor normal arbejdstid, og flere af landets store arbejdsgivere, herunder Volkswagen og Daimler, har indført politikker, der har til formål at begrænse antallet af e-mails, som ansatte modtager uden for arbejdstiden.

De danske arbejdsmiljøregler har ikke været opdateret i en årrække og forventes ifølge A4 Arbejdsmiljø at blive taget op til revision i nær fremtid.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online