Elis støtter ferielejre for udsatte børn med nyvaskede tekstiler

Hver sommer i ugerne 28, 29 og 30 afholder Ungdommens Røde Kors ferielejre for udsatte børn og unge over hele Danmark, og igen i år støtter Elis med bl.a. nyvasket sengetøj og håndklæder. På disse lejre står engagerede frivillige klar til at give deltagerne en uforglemmelig ferie fyldt med omsorg, sammenhold og positive oplevelser.

Ferielejrene giver udsatte børn og unge mulighed for at opleve fællesskaber og nye venskaber i glade og trygge rammer. Foto: Ungdommens Røde Kors

Igen i år støtter Elis Danmark (tidl. Berendsen) alle 23 lejre med deres kernekompetence, nemlig tekstilservice i form af nyvasket sengetøj og håndklæder. Mange af børnene og de unge kommer fra familier præget af økonomiske udfordringer, misbrug eller psykisk sygdom, og ferielejrene giver dem mulighed for at opleve fællesskaber og nye venskaber i glade og trygge rammer. 

Ungdommens Røde Kors’ ferielejre, er for udsatte børn og unge, som ikke har en anden mulighed for at komme på sommerferie som mange andre. Derfor gør vores frivillige en enorm indsats for, at børnene hver dag skal få nogle magiske ferieoplevelser i børneuniverser, som de ikke kan opleve i en SFO”, siger Thomas Bøllingtoft Knudsen, der er frivillig projektleder i Ungdommens Røde Kors, og fortsætter:

Elis’ donation er en af de flotteste, der overhovedet bliver givet til vores ferielejre, og det er også en af de absolut længst løbende. Hvis vi selv skulle betale for at leje og få vasket alle de tekstiler, ville vi have færre penge til oplevelser til børnene.

Støtten skaber glæde hele vejen rundt

Hos Elis ser de det som en naturlig del af deres samfundsansvar at støtte sociale organisationer i deres arbejde, og Bæredygtighedschef i Elis, Christina Saxkjær, udtaler: "Det betyder meget for os som virksomhed og for vores medarbejdere, at vi kan donere vores kerneydelse i form af vask af sengelinned og håndklæder til alle ferielejrenes deltagere. Det er ikke kun de udsatte børn og unge, der glædes over oplevelsen af at sove i hotelsengetøj. Vores medarbejdere ser altid frem til at hjælpe med godgørende formål som disse. Og samtidig sikrer vores donation, at der er endnu flere penge at bruge på sjove oplevelser for lejrenes deltagere.” 

Fakta om ferielejrene:

  • 23 ferielejre i Danmark
  • 1.450 børn og unge deltager i 2025
  • 1.000 frivillige er hvert år med på ferielejrene
  • Børnelejrene er for 7-13-årige og ungelejrene er for 14-17-årige
  • Lejrene er blevet afholdt siden 1964

08.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter ferielejre for udsatte børn med nyvaskede tekstiler

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

16.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis er udvalgt til Børsen Bæredygtig for tredje år i træk med fokus på genanvendte tekstiler

15.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

"Bæredygtighed i Elis 2024" er netop offentliggjort

28.03.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Hjælp til familier, der har børn med livstruende sygdomme

25.11.2024Elis Danmark A/S

Sponseret

Nye analyseresultater viser hvorfor det er vigtigt at vaske måtter