Hvem har taget min flaske?

Carlsbergs største enkeltstående mulighed for at påvirke miljø og klima positivt ligger inden for emballage. Så velkommen til en verden af fadølsankre af plast, tyndere aluminium og plast i dåser og flasker, mindre pap og plast i indpakningen, genbrug af glas og en flaske lavet af træfibre.

Selvom Carlsberg gennem sit datterselskab i Rusland har opstillet mere end 1.800 containere til indsamling af glas, PET og aluminium, er returraterne stadig betydeligt lavere end EU-gennemsnittet..

10.06.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

På de fleste af Carlsbergs markeder er der ikke tradition for indsamling og genbrug af emballage, og i nogle lande er der kulturel modstand, fortæller Simon Boas Hoffmeyer, CSR direktør i Carlsberg. .

I de seneste to år har Carlsberggruppen været i fuld sving med at opbygge det, de kalder Carlsberg Circular Community.

Med nu otte samarbejdspartnere kommer bryggerigruppen hele vejen rundt i deres emballageunivers for at finde måder at reducere CO2-emissioner fra deres aktiviteter.

Glasflasker udfordret
Det paradoksale er, at Carlsberg allerede benytter sig af en af de mest miljøvenlige emballager overhovedet: den genfyldelige glasflaske. Ved indsamling og omsmeltning kan en flaske fungere i mere end 70 år. Så hvorfor al den ståhej?

Læs også: Bæredygtige produkter trodser forbrugeres fodslæb

”"Der er to udfordringer. For det første vil forbrugerne have pæne flasker. Derfor arbejder vi også med – inden for vores circular community – at udvikle en slags coating til flaskerne, så de ikke så let får skrammer og mærker"”, forklarer Simon Boas Hoffmeyer, CSR direktør i Carlsberg.

”For det andet er der på fleste markeder på ingen måde tradition for indsamling og genbrug af emballage, som vi kender det i Danmark, og i nogle lande er der kulturel modstand”.

Som nu for eksempel Rusland. Her forbindes genbrug af glasflasker med fattigdom og tiden under Sovjetstyret. Med andre ord ikke noget, som en tjekket forbruger vil være en del af.

Samtidig har genbrug af flasker dog et kolossalt potentiale i forhold til mindre negativ indflydelse på miljø. I Rusland som i mange andre lande.

Selvom Carlsberg gennem sit datterselskab i Rusland har opstillet mere end 1.800 containere til indsamling af glas, PET og aluminium, er returraterne stadig betydeligt lavere end EU-gennemsnittet.

Mange følelser i emballage
Forholdet mellem kunderne og deres drinksemballage er i det hele taget ikke et område, hvor man særlig ofte slipper godt fra at lave om på tingene. Det ved Carlsberg udmærket godt og tænker ind i deres udviklingsprojekter.

Carlsberg har haft et vist held med at lave konkurrencer til for eksempel musikfestivaler og store fodboldkampe, og med at udlevere små bonusser eller præmier når folk returnerede glasflasker. Foto: Carlsberg. .

"”I arbejdet med vores træfiberflaske er vi meget opmærksomme på, at der er forbrugermodstand at overkomme. Den flaske kommer til at føles meget anderledes end glasflasken: Den har ikke den samme lyd, den er ikke gennemsigtig, og dens tekstur er en helt anden, når man drikker af den. Det prøver vi at inddrage i vores designproces. Vi vil også prøve at udnytte de tre år, der går, før vi har en flaske, der er klar til markedet, så vi kan undgå de mest fatale fejl – for eksempel kan man forestille sig, at vi til en start knytter et bestemt brand til træfiberflasken, et brand med en målgruppe, som har vist sig mere modtagelige for en sådan emballageinnovation"”, forklarer Simon Boas Hoffmeyer.

Forbrugere skal motiveres
Det er i det hele taget Carlsbergs erfaring, at der skal ganske målrettet motivation til, hvis forbrugerne skal ændre adfærd i forhold til emballage.

Derfor er der også gennemført aktiviteter på flere kontinenter for at fremme indsamling af glas, dåser og plast. Ligesom virksomheden sammen med Unilever, The Coca-Cola Company, Marks and Spencer og BT Group i 2014 grundlagde projektet “Collectively”, en webplatform rettet mod især unge mellem 20 og 35 år, som skal vise, at det at leve bæredygtigt er ’the new normal’.

Læs også: Carlsberg Byen genanvender gamle mursten

”"Det vigtige er at starte en positiv ’buzz’ omkring genbrug og bæredygtighed. Vi har haft et vist held med at lave konkurrencer til for eksempel musikfestivaler og store fodboldkampe, og med at udlevere små bonusser eller præmier, når folk returnerede glasflasker. Man skal motivere og gøre det sjovt. Løftede pegefingre virker i al fald ikke”", siger Simon Boas Hoffmeyer.

Carlsberg har sat sig det mål, at alle de lokale selskaber inden 2017 skal have gjort noget for at involvere og informere kunderne i genbrug og bæredygtighed. I 2014 havde 11 ud af gruppens 40 selskaber været i gang. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams