Hos stor virksomhed er kødtunge tallerkener fortid

Et nyt initiativ i energikoncernen Ewii skrues der op for de grønne ambitioner for frokostordningen – og ledelsen går selv forrest.

Foto: 123rf.com

15.11.2024

CSR.dk

Hos energikoncernen Ewii i Kolding skal et nyt initiativ i frokostordningen reducere mængden af kød i kantinen ved at gøre plantebaserede alternativer mere tilgængelige og attraktive. Bestyrelsen og direktionen går selv forrest ved at spise udelukkende vegetarisk til alle møder og besøg.

Ledelsen håber på at kunne inspirere både medarbejderne og andre virksomheder til at gå med i kampen mod den kødtunge tallerken og dermed tage et skridt videre i den grønne omstilling.

En pragmatisk tilgang

Ewiis tilgang bygger på inspiration frem for forbud. Kantinen fortsætter med at tilbyde retter med kød til frokosten, så det i sidste ende er medarbejderen selv, der tager valget.

”Det er ikke sådan, vi siger, at det er forbudt at spise kød - vi vil bare gerne inspirere til, at man får noget lækkert mad, som også er vegetarisk baseret”, forklarer Lars Bonderup Bjørn til JydskeVestkysten.

Den pragmatiske tilgang skal ses i lyset af andres mislykkede forsøg på at ændre medarbejdernes madvaner gennem forbud, f.eks. initiativet tidligere i år i Region Syddanmark. 

Ewiis strategi har allerede resulteret i, at flere medarbejdere vælger dagens vegetariske ret, samtidig med at der ikke skabes modstand mod de grønne tiltag. På nuværende tidspunkt er det cirka 60 ud af 450 medarbejdere, der spiser vegetarisk alle ugens dage, og et stigende antal begynder at veksle mellem plantebaserede og kødbaserede muligheder.

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Frokost og catering med omtanke

Der serveres og indtages ganske meget mad i danske virksomheder og organisationer. Hvordan kan det gøres med bæredygtighed i fokus? 

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

27.03.2026CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København