Hos stor virksomhed er kødtunge tallerkener fortid

Et nyt initiativ i energikoncernen Ewii skrues der op for de grønne ambitioner for frokostordningen – og ledelsen går selv forrest.

Foto: 123rf.com

15.11.2024

CSR.dk

Hos energikoncernen Ewii i Kolding skal et nyt initiativ i frokostordningen reducere mængden af kød i kantinen ved at gøre plantebaserede alternativer mere tilgængelige og attraktive. Bestyrelsen og direktionen går selv forrest ved at spise udelukkende vegetarisk til alle møder og besøg.

Ledelsen håber på at kunne inspirere både medarbejderne og andre virksomheder til at gå med i kampen mod den kødtunge tallerken og dermed tage et skridt videre i den grønne omstilling.

En pragmatisk tilgang

Ewiis tilgang bygger på inspiration frem for forbud. Kantinen fortsætter med at tilbyde retter med kød til frokosten, så det i sidste ende er medarbejderen selv, der tager valget.

”Det er ikke sådan, vi siger, at det er forbudt at spise kød - vi vil bare gerne inspirere til, at man får noget lækkert mad, som også er vegetarisk baseret”, forklarer Lars Bonderup Bjørn til JydskeVestkysten.

Den pragmatiske tilgang skal ses i lyset af andres mislykkede forsøg på at ændre medarbejdernes madvaner gennem forbud, f.eks. initiativet tidligere i år i Region Syddanmark. 

Ewiis strategi har allerede resulteret i, at flere medarbejdere vælger dagens vegetariske ret, samtidig med at der ikke skabes modstand mod de grønne tiltag. På nuværende tidspunkt er det cirka 60 ud af 450 medarbejdere, der spiser vegetarisk alle ugens dage, og et stigende antal begynder at veksle mellem plantebaserede og kødbaserede muligheder.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Frokost og catering med omtanke

Der serveres og indtages ganske meget mad i danske virksomheder og organisationer. Hvordan kan det gøres med bæredygtighed i fokus? 

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark