H&M vil lancere ny tøjlinje lavet af genbrugsfibre

For et år siden lancerede den svenske tøjkæde H&M sit genbrugsinitiativ, der består af en indsamling af kundernes kasserede tøj med henblik på genbrug af tekstilerne. Nu vil tøjkæden lancere en ny denim linje, der er lavet af genbrugsfibre, skriver hjemmesiden sustainablebrands.com

Den svenske tøjkæde H&M planlægger i slutningen af februar at lancere en ny denim tøjkollektion lavet af genbrugsfibre..

04.02.2014

CSR.dk

Den svenske tøjkæde H&M planlægger i slutningen af februar at lancere en ny denim tøjkollektion lavet af genbrugsfibre. Tøjkollektionen, der både vil indeholde jeans, veste og jakker, vil indeholde 20 procent genanvendt bomuld, der er den maksimale mængde, der kan anvendes, uden at der bliver gået på kompromis med kvaliteten af tøjet. Det skriver hjemmesiden sustainablebrands.com.

Virksomheden selv ser dette initiativ  som det første spæde skridt på en lang rejse mod at skabe et lukket kredsløb for tekstiler. Initiativet kommer i forlængelse af H&M's overordnede genbrugsprojekt, der startede for et år siden.

?Læs også: H&M vil spinde nyt garn af dit gamle kluns

”Vi arbejder stadig og i højere grad med genbrugsmaterialer, og som designer er det meget vigtigt at skabe tøj, der tager hensyn til de seneste trends, men også til den tekniske udvikling på dette område. Vi er stolte af at tilbyde miljøvenlige produkter, som vi og vores kunder tror på”, siger Jon Loman, der er designer for H&M.

Genbrugsprojektet, der startede tilbage i februar 2013, blev en stor succes, fordi det tilskyndte kunderne at købe mere grundet de rabatter, som de modtog, for at have doneret deres gamle tøj. Derudover blev der i alt indsamlet mere end 3,5 millioner kilo tøj (7,7 millioner pounds), som før eller siden skal genanvendes. 

Overordnet set var succeskriteriet at skabe bevidsthed om, hvor meget tøj, der kan genbruges, og sætte fokus på det faktum, at man kan indsamle gammelt tøj og bringe det tilbage i tekstilkredsløbet. 

Læs også: H&M offentliggør liste over leverandører

For hvert kilo tøj, H&M's kunder indleverer, donerer en schweizisk genbrugsvirksomhed, som H&M samarbejder med, et beløb til H&M Conscious Foundation, der arbejder med innovation og forskellige bæredygtighedsprojekter rundt om i verden. Desuden doneres et beløb til en lokal velgørenhedsorganisation. I Danmark har H&M valgt Røde Kors, som de også samarbejder med på andre områder. 

Sammenlignet med andre detailhandlere, der har fået et dårligt ry, fortsætter H&M med at prøve at gøre en forskel. Senest har H&M meldt ud, at de ønsker at betale deres fabriksarbejdere en højere løn, og derudover har virksomheden også i et forsøg på at fremstå mere gennemsigtig oplyst navnene på deres leverandører.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg