Her er den: CSR-guide til Folkemødet 2019

Folkemødet 2019 er et overflødighedshorn af bæredygtighed og verdensmål. CSR.dk præsenterer et udvalg. (Opdateres løbende).

14.06.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvor det tidligere var nogenlunde muligt at samle alle virksomhedsrelevante arrangementer i et overskueligt dokument, så bugner Folkemødet 2019 af debatter, quizzer, battles osv., som ligger inden for skiven af de emner, vi beskæftiger os med på CSR.dk.

Så årets guide er i højere grad udvalgt og prioriteret end den er komplet.

Ud fra hvilke kriterier, tænker du måske? Det tungeste argument, for at et arrangement er med i guiden, er, at det er noget, vi på CSR.dk mener, virksomheder kan og bør beskæftige sig med, hvis de vil drive en eller anden grad af bæredygtig virksomhed. Desuden: jo mere virksomhedsnært et arrangement kan blive, jo bedre er oddsene for at det er med i guiden.

Det betyder, at der er udvalgt events om grøn omstilling og om de store sektorer i omstillingen: fødevarer, transport, energi, mode, byggeri, affald og plastik. Der er events om kvinder i ledelse – men ikke om at tiltrække flere kvinder til mandsdominerede brancher. Der er udvalgt en del events om og med unge, en del om finansiering af omstilling – herunder om ansvarlig skat – om grønne iværksættere og om at engagere og påvirke forbrugere. 

Desuden er der nogle om store spørgsmål og dilemmaer: hvem og hvad skal drive transformationen, hvordan kommer alle med, hvad kan teknologi udrette og hvilke krav er man nødt til at balancere? Kan vi få både vækst og bæredygtighed?

Endelig er der nogle, der kom med, fordi det lignede god underholdning.

Læs også: Folkemøde 2018: Cirkulære iværksættere og socialt ansvar efterlyses

Guiden findes i en lang (63 sider) og en kort (18 sider) udgave. I den lange kan man se eventbeskrivelsen og deltagerne. I den korte er der blot titel, tid og sted. 

Det er bevidst, at de er lagt ud som word-dokumenter - for så kan man nemmere redigere ned til sit eget folkemødeprogram. 

Godt folkemøde til alle!

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

03.09.2026CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online