Her er den: CSR-guide til Folkemødet 2019

Folkemødet 2019 er et overflødighedshorn af bæredygtighed og verdensmål. CSR.dk præsenterer et udvalg. (Opdateres løbende).

14.06.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvor det tidligere var nogenlunde muligt at samle alle virksomhedsrelevante arrangementer i et overskueligt dokument, så bugner Folkemødet 2019 af debatter, quizzer, battles osv., som ligger inden for skiven af de emner, vi beskæftiger os med på CSR.dk.

Så årets guide er i højere grad udvalgt og prioriteret end den er komplet.

Ud fra hvilke kriterier, tænker du måske? Det tungeste argument, for at et arrangement er med i guiden, er, at det er noget, vi på CSR.dk mener, virksomheder kan og bør beskæftige sig med, hvis de vil drive en eller anden grad af bæredygtig virksomhed. Desuden: jo mere virksomhedsnært et arrangement kan blive, jo bedre er oddsene for at det er med i guiden.

Det betyder, at der er udvalgt events om grøn omstilling og om de store sektorer i omstillingen: fødevarer, transport, energi, mode, byggeri, affald og plastik. Der er events om kvinder i ledelse – men ikke om at tiltrække flere kvinder til mandsdominerede brancher. Der er udvalgt en del events om og med unge, en del om finansiering af omstilling – herunder om ansvarlig skat – om grønne iværksættere og om at engagere og påvirke forbrugere. 

Desuden er der nogle om store spørgsmål og dilemmaer: hvem og hvad skal drive transformationen, hvordan kommer alle med, hvad kan teknologi udrette og hvilke krav er man nødt til at balancere? Kan vi få både vækst og bæredygtighed?

Endelig er der nogle, der kom med, fordi det lignede god underholdning.

Læs også: Folkemøde 2018: Cirkulære iværksættere og socialt ansvar efterlyses

Guiden findes i en lang (63 sider) og en kort (18 sider) udgave. I den lange kan man se eventbeskrivelsen og deltagerne. I den korte er der blot titel, tid og sted. 

Det er bevidst, at de er lagt ud som word-dokumenter - for så kan man nemmere redigere ned til sit eget folkemødeprogram. 

Godt folkemøde til alle!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

13.03.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online