Her er den: CSR-guide til Folkemødet 2019

Folkemødet 2019 er et overflødighedshorn af bæredygtighed og verdensmål. CSR.dk præsenterer et udvalg. (Opdateres løbende).

14.06.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvor det tidligere var nogenlunde muligt at samle alle virksomhedsrelevante arrangementer i et overskueligt dokument, så bugner Folkemødet 2019 af debatter, quizzer, battles osv., som ligger inden for skiven af de emner, vi beskæftiger os med på CSR.dk.

Så årets guide er i højere grad udvalgt og prioriteret end den er komplet.

Ud fra hvilke kriterier, tænker du måske? Det tungeste argument, for at et arrangement er med i guiden, er, at det er noget, vi på CSR.dk mener, virksomheder kan og bør beskæftige sig med, hvis de vil drive en eller anden grad af bæredygtig virksomhed. Desuden: jo mere virksomhedsnært et arrangement kan blive, jo bedre er oddsene for at det er med i guiden.

Det betyder, at der er udvalgt events om grøn omstilling og om de store sektorer i omstillingen: fødevarer, transport, energi, mode, byggeri, affald og plastik. Der er events om kvinder i ledelse – men ikke om at tiltrække flere kvinder til mandsdominerede brancher. Der er udvalgt en del events om og med unge, en del om finansiering af omstilling – herunder om ansvarlig skat – om grønne iværksættere og om at engagere og påvirke forbrugere. 

Desuden er der nogle om store spørgsmål og dilemmaer: hvem og hvad skal drive transformationen, hvordan kommer alle med, hvad kan teknologi udrette og hvilke krav er man nødt til at balancere? Kan vi få både vækst og bæredygtighed?

Endelig er der nogle, der kom med, fordi det lignede god underholdning.

Læs også: Folkemøde 2018: Cirkulære iværksættere og socialt ansvar efterlyses

Guiden findes i en lang (63 sider) og en kort (18 sider) udgave. I den lange kan man se eventbeskrivelsen og deltagerne. I den korte er der blot titel, tid og sted. 

Det er bevidst, at de er lagt ud som word-dokumenter - for så kan man nemmere redigere ned til sit eget folkemødeprogram. 

Godt folkemøde til alle!

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle