Grøn teknologi i maritim aftale mellem Danmark og Indien

En ny maritim aftale mellem Danmark og Indien skal styrke samarbejde og investeringer mellem de to lande, bl.a. omkring digitalisering og grønne teknologier til skibsbyggeri.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) mødte Indiens premierminister Shri Narendra Modi i sidste uge. Foto: Ministry of Internal Affairs India.

21.01.2019

CSR.dk

Danmark har indgået en maritim samarbejdsaftale med Indien, der skal styrke de to landes samarbejde inden for den maritime sektor. Det skete formelt i sidste uge, hvor de to landes politiske ledere, statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) hhv. premierminister Narendra Modi, underskrev et Memorandum of Understanding (MoU), der udpeger de store linjer i aftalen:

  • Facilitering af samarbejde og investeringer mellem de maritime sektorer i de to lande
  • Udveksling af ekspertise, data, viden og maritime kompetencer med henblik på fremme af kvalitetsskibsfart
  • Samarbejde omkring grønne teknologier til skibsbyggeri
  • Forskning og udvikling til brug for fortsat samarbejde inden for kommerciel skibsfart og maritim transport
  • Videreudvikling af mulighederne for gensidige fordele for de to lande, både bilateralt og internationalt.

”Indien er en stor vækstøkonomi, der spiller en central rolle i den globale maritime sektor. Det gør Indien til en vigtig partner for Danmark og hele den danske maritime industri. Jeg glæder mig derfor over, at vi nu har indgået en aftale med Indien om at styrke vores maritime samarbejde”, siger erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) i forbindelse med indgåelsen af aftalen.

De to statsledere mødtes som en del af handelsmessen Vibrant Gujarat, hvor næsten 27.000 virksomheder var repræsenterede og Danmark var blandt partnerlandene. Omkring 130 danske selskaber er tilstede i Indien inden for områder som shipping, vedvarende energi, landbrug og fødevarebehandling.

Læs også: Bæredygtigt marked for 7.000 mia. kr. i Indien

Lars Løkke brugte i øvrigt også besøget i Indien til at indvie den nye danske ambassade i New Delhi, der udover de sædvanlige diplomatiske funktioner også huser en inkubatorafdeling, der skal hjælpe danske virksomheder med vækstpotentiale ud på det indiske marked.

Danmarks eksport til Indien omfatter bl.a. medicinalvarer, udstyr til elforsyning, industrielt maskineri, organiske kemikalier etc., mens vi importerer bl.a. tøj, tekstiler, sko, køretøjer og reservedele, metalvarer, jern og stål.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Etisk Handel Danmark
Webinar
Dialogmøde om greenwashingregler i Fødevarebranchen

Er du klar til de nye grønne markedsføringskrav?

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia