Grøn teknologi i maritim aftale mellem Danmark og Indien

En ny maritim aftale mellem Danmark og Indien skal styrke samarbejde og investeringer mellem de to lande, bl.a. omkring digitalisering og grønne teknologier til skibsbyggeri.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) mødte Indiens premierminister Shri Narendra Modi i sidste uge. Foto: Ministry of Internal Affairs India.

21.01.2019

CSR.dk

Danmark har indgået en maritim samarbejdsaftale med Indien, der skal styrke de to landes samarbejde inden for den maritime sektor. Det skete formelt i sidste uge, hvor de to landes politiske ledere, statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) hhv. premierminister Narendra Modi, underskrev et Memorandum of Understanding (MoU), der udpeger de store linjer i aftalen:

  • Facilitering af samarbejde og investeringer mellem de maritime sektorer i de to lande
  • Udveksling af ekspertise, data, viden og maritime kompetencer med henblik på fremme af kvalitetsskibsfart
  • Samarbejde omkring grønne teknologier til skibsbyggeri
  • Forskning og udvikling til brug for fortsat samarbejde inden for kommerciel skibsfart og maritim transport
  • Videreudvikling af mulighederne for gensidige fordele for de to lande, både bilateralt og internationalt.

”Indien er en stor vækstøkonomi, der spiller en central rolle i den globale maritime sektor. Det gør Indien til en vigtig partner for Danmark og hele den danske maritime industri. Jeg glæder mig derfor over, at vi nu har indgået en aftale med Indien om at styrke vores maritime samarbejde”, siger erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) i forbindelse med indgåelsen af aftalen.

De to statsledere mødtes som en del af handelsmessen Vibrant Gujarat, hvor næsten 27.000 virksomheder var repræsenterede og Danmark var blandt partnerlandene. Omkring 130 danske selskaber er tilstede i Indien inden for områder som shipping, vedvarende energi, landbrug og fødevarebehandling.

Læs også: Bæredygtigt marked for 7.000 mia. kr. i Indien

Lars Løkke brugte i øvrigt også besøget i Indien til at indvie den nye danske ambassade i New Delhi, der udover de sædvanlige diplomatiske funktioner også huser en inkubatorafdeling, der skal hjælpe danske virksomheder med vækstpotentiale ud på det indiske marked.

Danmarks eksport til Indien omfatter bl.a. medicinalvarer, udstyr til elforsyning, industrielt maskineri, organiske kemikalier etc., mens vi importerer bl.a. tøj, tekstiler, sko, køretøjer og reservedele, metalvarer, jern og stål.

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00