Forskergruppe i bæredygtig transport nedlægges på DTU

DTU nedlægger instituttet DTU Transport for i stedet at oprette et nyt center for transportforskning under et andet institut. En konsekvens heraf bliver nedlæggelsen af en forskergruppe, der forsker i bæredygtig transport.

At transportforskningen ikke længere har sit eget institut på DTU, betyder blandt andet, at en forskergruppe, der blandt andet forskede i bæredygtig transport på det gamle institut, bliver nedlagt..

21.03.2016

CSR.dk

I januar meddelte DTU, at universitetet ville nedlægge instituttet DTU Transport. I stedet for at have et selvstændigt institut for transportforskning, har universitetet nu offentliggjort oprettelsen af et center for transportforskning under et andet institut, nemlig DTU Management Engineering.

Læs også: Bæredygtig transport må intet koste

At transportforskningen ikke længere har sit eget institut, betyder blandt andet, at en forskergruppe, der har forsket i bæredygtig transport på det gamle institut, bliver nedlagt. Omorganiseringen betyder også, at der skal skæres mellem fem og ti stillinger væk. Det skriver Ingeniøren.

Og det er beklageligt, at forskergruppen nedlægges, lyder meldingen fra Linda Christensen, seniorforsker ved DTU Transport, i et debatindlæg på netavisen Altinget.  

”Hvis man tager de mere kritiske briller på, er resultatet dog også, at DTU nedlægger den gruppe, der har sit fokus på udviklingen af bæredygtig transport. Ikke alene hvordan miljøbelastningen kan reduceres, men også hvordan god regeringsførelse kan fremme en udvikling i bæredygtig retning. En gruppe, der yderligere har stort internationalt udsyn”, skriver hun blandt andet i debatindlægget.

Dog påpeger hun indledningsvis, at resultatet af institut-nedlæggelsen er væsentlig bedre end frygtet.

Mindre forskning i bæredygtig transport
Institutdirektør hos DTU, Søren Salomo, ønsker ikke at kommentere på, om nedlæggelsen betyder, at forskningen i bæredygtig transport bliver reduceret. I stedet skriver han følgende i en mail til Ingeniøren:

”At området bliver omtalt som bæredygtig transport må stå for den pågældendes egen regning. DTU har et stort omfang af forskning, som fokuserer på bæredygtighed – også forskning med relevans for transportsektoren. Så bæredygtighed i transport vil også fremover være genstand for forskning på DTU”.

Ingeniøren har dog talt med flere ansatte på DTU, der tilkendegiver, at forskning i bæredygtig transport udgør en central del af forskergruppens arbejde, samt at DTU's forskning i bæredygtig tranport bliver reduceret med nedlæggelsen. Og ifølge Ingeniørens oplysninger er to af de medarbejdere, der har fået en varsling om afskedigelse, primært beskæftiget med bæredygtighed og miljøhensyn i transportsektoren.

Økonomiske hensyn
I en pressemeddelelse skriver DTU, at omorganiseringen inden for transportforskningen skyldes økonomiske hensyn.  

”Behovet for omorganisering skyldes økonomiske udfordringer for DTU generelt og transportforskningen specifikt. Generelt oplever DTU en betragtelig nedgang i indtægterne. Blandt andet bliver universiteternes uddannelsesindtægter reduceret med to procent årligt de kommende fire år. Samtidigt skæres der kraftigt i nationale forskningsmidler med i alt 1,4 milliarder kroner i 2016. Desuden sker der en vedvarende reduktion af den forskningsbaserede rådgivning med to procent årligt”, lyder en del af begrundelsen i pressemeddelelsen.

Læs også: Transportfremtiden ser lysegrøn ud

Organisationsændringerne vil træde i kraft i løbet af foråret.  

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online