EU-lande vil trække nye klimaregler for shipping i land

En række syd- og østeuropæiske lande advarer mod kommende stramninger af klimaregler for shippingbranchen i EU. Danske shipping-repræsentanter peger på globale regler som den eneste løsning.

07.01.2025

CSR.dk

Som for mange andre sektorer er EU i disse dage ved at regulere shipping i en grønnere retning. 

Sidste år trådte ETS-kvotesystemet i kraft og med årsskiftet skal skibenes CO2-intensitet også sænkes med 2 procent. Og nu sidder EU og arbejder på fremtidens regulering, der skal få branchens CO2-regnskab til at gå i nul i 2050.

De mange, og stigende, klimakrav fra EU’s side får nu ni EU-lande til at række ud efter håndbremsen. De er bange for de negative indvirkninger på konkurrenceevnen, særligt hvad der angår udvidelsen af kvotesystemet.

Det er imidlertid ikke første gang denne gruppe lande udtrykker bekymringer for EU’s klimakurs. Danske Rederier mener, at kritikken er utidig.

”Det er enten udtryk for dårlig timing eller manglende handling, at nogen forsøger at ændre reglerne på et meget sent tidspunkt et år efter, at kvotereglerne er trådt i kraft”, siger Bjarne Løf Henriksen, der er leder af Danske Rederiers EU-kontor, til Finans.

Løsningen er global

Grundlæggende ligger problematikken i regional lovgivning som sådan. Regional lovgivning, som EU’s, kan skabe problemer, særligt i en international branche som shipping.

Danske Rederier peger i stedet på globale regler som løsningen og håber derfor, at shippingindustriens internationale organisation, IMO, vil vedtage nogen i år. 

”Skibsfarten reguleres nu engang bedst globalt, og regionale klimaregler er på lang sigt en udfordring for konkurrenceevnen. Den eneste kur herfor er medlemslandenes klare opbakning til en konkret løsning i IMO. En aftale om pris på skibes emissioner og standarder for grønne brændstoffer forventes i april og oktober i år,” siger Bjarne Løf Henriksen til Finans.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

22.10.2025CSR.dk

Tæt på forretningen betyder konkrete planer og gode data

22.10.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Forandringsagentens erfaringer: Fra spredte ESG-tiltag til strategisk retning

22.10.2025CSR.dk

COP30 skal være fri for storforurenere, lyder det fra over 225 organisationer

22.10.2025CSR.dk

Hvordan byggeriets bæredygtighedsindsats glemmer biodiversiteten

21.10.2025CSR.dk

Rederier fastholder klimamål trods sammenbrud i internationale forhandlinger

20.10.2025CSR.dk

Olieselskaber halter langt efter i grøn energi trods store løfter

20.10.2025CSR.dk

EU’s nye klimavision sætter job og vækst i centrum

17.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 4: Samarbejdsudvikling som ydelse

Tag din chef med, når vi dykker ned i, hvordan samarbejdsudvikling kan blive et forretningsparameter. Hvordan kan det indgå i udbud og tilbud, og hvordan kan det skabe reel værdi for jeres virksomhed og for branchen?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Tilgår