EU-lande vil trække nye klimaregler for shipping i land

En række syd- og østeuropæiske lande advarer mod kommende stramninger af klimaregler for shippingbranchen i EU. Danske shipping-repræsentanter peger på globale regler som den eneste løsning.

07.01.2025

CSR.dk

Som for mange andre sektorer er EU i disse dage ved at regulere shipping i en grønnere retning. 

Sidste år trådte ETS-kvotesystemet i kraft og med årsskiftet skal skibenes CO2-intensitet også sænkes med 2 procent. Og nu sidder EU og arbejder på fremtidens regulering, der skal få branchens CO2-regnskab til at gå i nul i 2050.

De mange, og stigende, klimakrav fra EU’s side får nu ni EU-lande til at række ud efter håndbremsen. De er bange for de negative indvirkninger på konkurrenceevnen, særligt hvad der angår udvidelsen af kvotesystemet.

Det er imidlertid ikke første gang denne gruppe lande udtrykker bekymringer for EU’s klimakurs. Danske Rederier mener, at kritikken er utidig.

”Det er enten udtryk for dårlig timing eller manglende handling, at nogen forsøger at ændre reglerne på et meget sent tidspunkt et år efter, at kvotereglerne er trådt i kraft”, siger Bjarne Løf Henriksen, der er leder af Danske Rederiers EU-kontor, til Finans.

Løsningen er global

Grundlæggende ligger problematikken i regional lovgivning som sådan. Regional lovgivning, som EU’s, kan skabe problemer, særligt i en international branche som shipping.

Danske Rederier peger i stedet på globale regler som løsningen og håber derfor, at shippingindustriens internationale organisation, IMO, vil vedtage nogen i år. 

”Skibsfarten reguleres nu engang bedst globalt, og regionale klimaregler er på lang sigt en udfordring for konkurrenceevnen. Den eneste kur herfor er medlemslandenes klare opbakning til en konkret løsning i IMO. En aftale om pris på skibes emissioner og standarder for grønne brændstoffer forventes i april og oktober i år,” siger Bjarne Løf Henriksen til Finans.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.10.2026CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense