En både-og dom i Danish Crowns greenwashing sag

Dommen er faldet i Danmarks første greenwashing-retssag. Der er delte meninger om, hvor vigtig den er.

04.03.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

»Danish Crown har været til eksamen, og de er dumpet«, siger advokat Kurt Bardeleben tilfreds med en hæs, forkølet røst, da han har gennemgået alle dommens præmisser.

Danmarks første store greenwashingsag fik fredag d. 1. marts sin afgørelse fra Landsretten.

Sagen handler om en stort anlagt kampagne fra Danish Crown i 2020 og 2021, hvor man markedsførte sine produkter med udsagnene »Klimakontrolleret gris« og »dansk gris er mere klimavenlig, end du tror«.

Læs også: Et spørgsmål om tillid og den er væk

Dommen slår fast, at Danish Crown ikke i tilstrækkeligt omfang kan dokumentere, at deres svinekød levede op til mærket ’klimakontrolleret gris’, som slagteriet i 2020 gav sine produkter. Men koncernen var inden for rammerne af loven, da de brugte udtrykket ’dansk gris er mere klimavenlig, end man tror’.

Dansk Vegetarisk Forening og Klimabevægelsen havde anlagt sagen, og Forbrugerrådet Tænk gik ind i sagen på deres side, mens Dansk Industri og Landbrug og Fødevarer stillede sig på Danish Crowns side.

Så der blev, ifølge Politiken, hujet og high-fivet hos sagsøgerne og deres advokater på fredagens pressemøde, hvor dommen blev læst op. 

Hos Danish Crown var reaktionen i sagens natur lidt anderledes, hvor pressechef Jens Hansen overfor Politiken kalder sagen for “hamrende ærgerlig”. Til samme medie siger pressechef Jens Hansen desuden: 

“Vi er blevet klogere, og den dom, vi har fået i dag, kommer vi helt sikkert til at nærlæse. Og vi vil bruge de erfaringer, vi har fået. Det hak i tuden, vi har fået her, skal bruges til at blive dygtigere, når vi skal ud at fortælle om de ting, der bliver gjort ude på gårdene hos de danske landmænd,” siger Jens Hansen.

Var det virkelig en sejr?

Det er dog ikke alle, som mener, at dommen i sagen giver anledning til de helt store hurra-råb. F.eks. professor i markedsføringsret på CBS, Jan Trzaskowski. Han fremhæver over for Information, at der ikke ernoget principielt eller nyt i, at en virksomhed skal kunne dokumentere de påstande, den markedsfører sig med..

“Det er da fint, at dommen slår fast, at virksomheder er ansvarlige for deres markedsføring, og at private organisationer har retlig interesse. Det er bare ikke overraskende,” siger han.

Understreger vigtigheden af kampen

Der kan dog være andre grunde til, at sagen og dommen alligevel er vigtig. Greenwashing-bekæmper og virksomhedsrådgiver Lotte Hansen fra Hansen og Ersbøll Agenda skriver således i en klumme i Jyllandsposten, at man bør hæfte sig ved en kommentar fra Landsretten. De skriver, at Danish Crowns brug af ordet: ”Klimakontrolleret gris” var:

…"egnet til mærkbart at indskrænke gennemsnitsforbrugerens evne til at træffe en informeret beslutning".

Læs også: 'Man kan ikke kommunikere sig grøn'

Ifølge Lotte Hansen er denne kommentar fra retten vigtig fordi den: 

“... siger noget meget afgørende om, hvorfor greenwashing er så problematisk. Det er det, fordi det virker. …  Rettens dom forklarer derfor også, hvorfor det er så afgørende at slå ned på greenwashing, hvis man vil gøre sig håb om en grøn omstilling. For reklamer virker, de forfører mig som forbruger ind i en verden, hvor hvis bare jeg køber deres produkt, så er jeg på det gode hold. Vi bliver nødt til at gøre alt det modsatte af, hvad Danish Crown har gjort her. Vi bliver nødt til langt mere offensivt at markedsføre det, der virker – og ikke det, der giver falsk tryghed.”

Så måske er dommen alligevel principiel, hvis man ser den fra en anden vinkel. 

“For mig er sagen afgørende og principiel dels i forhold til den manglende dokumentation, men særligt fordi man anerkender, at grøn markedsføring virker,” skriver Lotte Hansen. 

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.08.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen sætter fokus på balanceret livsstil med nye initiativer

18.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-neutral - hvornår må man sige det?

11.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Klimakompensation er ikke en fribillet

07.08.2025CSR.dk

Danmarks største kyllingeproducent beskyldt for greenwashing

07.08.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan får du både impact og forretningsværdi ud af ESG-kommunikationen

05.08.20253H Law

Sponseret

Velkommen til Den Grønne Lovguide

24.07.2025Klappir Nordic ApS

Sponseret

Partnerskabet mellem HUBIS og Klappir

24.07.2025MäRK

Sponseret

ESG skal mærkes – ikke markedsføres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup