Det dyre Danmark: Elektrificering er gået i stå

Afgifter og langtrukne bureaukratiske processer har sat en stopper for den massive udbygning af elnet og vedvarende energi i Danmark. Et bredere samarbejde på tværs af stat og civilsamfund kan være nøglen til at generobre den grønne førertrøje.

Foto: Arkiv

10.04.2025

CSR.dk

Elektrificeringen af Danmark halter bagud.

På trods af politiske ambitioner og internationale forpligtelser er udbygningen af vedvarende energi og infrastrukturen bag gået i stå. Ifølge Katarina Ammitzbøll, tidligere medlem af Folketinget og nuværende klummeskribent hos Altinget, peger pilen især på stigende afgifter og langsommelige godkendelsesprocesser.

En ny hvidbog fra European Energy fremhæver, at grøn strøm i Danmark i dag er pålagt højere afgifter end fossile brændsler som benzin og naturgas. Det gør det dyrere at opstille nye vedvarende energianlæg. 

Danmark er nu et af de dyreste lande at opstille ny vedvarende energi i. Særligt producentafgiften, som blev indført i januar 2023, har gjort nettilslutning op til 17 gange dyrere for solparker og 12 gange dyrere for vindmøller sammenlignet med 2019.

Tilmed skal der op mod 20 tilladelser til for at rejse en vindmøllepark, hvilket ifølge Katarina Ammitzbøll bremser tempoet i omstillingen. Tilsammen har disse udfordringer resulteret i, at Danmark i dag afmonterer flere vindmøller, end der bliver sat op.

Civilsamfundet skal med ombord

For at vende udviklingen peger Katarina Ammitzbøll på behovet for et bredere samarbejde.

Hun mener ikke, staten alene kan løfte opgaven og kritiserer den centralistiske tilgang til grøn planlægning. I stedet foreslår hun, at virksomheder, forskningsmiljøer, investorer og civilsamfund inddrages langt mere aktivt i arbejdet med at udvikle og realisere grønne infrastrukturplaner.

Hun fremhæver især brint som en nøgle til fremtidens grønne økonomi. Men regeringens manglende støtte til P2X-projekter og en reduceret plan for brintinfrastruktur har bremset fremdriften. I dag er der endnu ikke anlagt ét eneste brintrør, hvilket har lukket for eksportmulighederne til blandt andet Tyskland.

Ifølge Ammitzbøll er der brug for stabile rammevilkår, mindre bureaukrati og et politisk fokus på at støtte, ikke spænde ben for, de virksomheder, der vil gå forrest i den grønne omstilling. 

Hun konkluderer i Altinget, at “vi spænder ben for vores grønne energi-erhvervsliv i stedet for at fremelske det og sikre eksport og arbejdspladser.”

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online