Det dyre Danmark: Elektrificering er gået i stå

Afgifter og langtrukne bureaukratiske processer har sat en stopper for den massive udbygning af elnet og vedvarende energi i Danmark. Et bredere samarbejde på tværs af stat og civilsamfund kan være nøglen til at generobre den grønne førertrøje.

Foto: Arkiv

10.04.2025

CSR.dk

Elektrificeringen af Danmark halter bagud.

På trods af politiske ambitioner og internationale forpligtelser er udbygningen af vedvarende energi og infrastrukturen bag gået i stå. Ifølge Katarina Ammitzbøll, tidligere medlem af Folketinget og nuværende klummeskribent hos Altinget, peger pilen især på stigende afgifter og langsommelige godkendelsesprocesser.

En ny hvidbog fra European Energy fremhæver, at grøn strøm i Danmark i dag er pålagt højere afgifter end fossile brændsler som benzin og naturgas. Det gør det dyrere at opstille nye vedvarende energianlæg. 

Danmark er nu et af de dyreste lande at opstille ny vedvarende energi i. Særligt producentafgiften, som blev indført i januar 2023, har gjort nettilslutning op til 17 gange dyrere for solparker og 12 gange dyrere for vindmøller sammenlignet med 2019.

Tilmed skal der op mod 20 tilladelser til for at rejse en vindmøllepark, hvilket ifølge Katarina Ammitzbøll bremser tempoet i omstillingen. Tilsammen har disse udfordringer resulteret i, at Danmark i dag afmonterer flere vindmøller, end der bliver sat op.

Civilsamfundet skal med ombord

For at vende udviklingen peger Katarina Ammitzbøll på behovet for et bredere samarbejde.

Hun mener ikke, staten alene kan løfte opgaven og kritiserer den centralistiske tilgang til grøn planlægning. I stedet foreslår hun, at virksomheder, forskningsmiljøer, investorer og civilsamfund inddrages langt mere aktivt i arbejdet med at udvikle og realisere grønne infrastrukturplaner.

Hun fremhæver især brint som en nøgle til fremtidens grønne økonomi. Men regeringens manglende støtte til P2X-projekter og en reduceret plan for brintinfrastruktur har bremset fremdriften. I dag er der endnu ikke anlagt ét eneste brintrør, hvilket har lukket for eksportmulighederne til blandt andet Tyskland.

Ifølge Ammitzbøll er der brug for stabile rammevilkår, mindre bureaukrati og et politisk fokus på at støtte, ikke spænde ben for, de virksomheder, der vil gå forrest i den grønne omstilling. 

Hun konkluderer i Altinget, at “vi spænder ben for vores grønne energi-erhvervsliv i stedet for at fremelske det og sikre eksport og arbejdspladser.”

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025BSR

Sponseret

Effective Stakeholder Engagement: Ensuring Internal Company Alignment

01.12.2025CSR.dk

LEGO kæmper med at gøre klodsen grøn

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams