Det britiske postselskab Royal Mail tester e-trikes

Royal mail, der er den største postaktør i England, tester elektriske cykler, såkaldte e-trikes, til levering af breve og pakker i de kommende seks måneder. Forsøget skal hjælpe selskabet med at reducere sit CO2-udslip.

Det britiske postvæsen Royal Mail lancerer forsøg med nye e-trikes senere på måneden. De skal være med til at reducere virksomhedens kulstofudslip. Foto: Royal Mail..

03.04.2019

CSR.dk

”Som virksomhed er vi forpligtet til at foretage ændringer i vores aktiviteter, som reducerer vores miljøpåvirkning, samtidig med at vi sikrer, at vi fortsat opfylder kundernes forventninger”, siger David Gold, direktør for Public Affairs & Policy hos Royal Mail og fortsætter:

”Sammen med vores igangværende transformationsprogram og introduktion af elektriske varevogne i hele vores forretning er dette forsøg en del af en række initiativer på tværs af vores forretning, der vil sikre, at vi fortsat kan levere breve og pakker sikkert, effektivt og ansvarligt”.

Forsøget blev iværksat i slutningen af marts måned og vil foregå i Stratford i det østlige London, Cambridge og Sutton Coldfield. Det er sat til at skulle vare omkring seks måneder, og når projektet slutter, vil Royal Mail vurdere om det skal udvides til resten af landet.

Pedalkraft og solceller
De elektriske cykler er 120 cm brede og knap to meter høje og så bliver de hovedsageligt drevet af en kombination af pedal-, sol-, batteri- og bremseteknik.

E-trikes er udstyret med en 250W elektrisk motor i paddelsystemet. Motoren selv oplades via et 48V litium batteri, som oplades via pedalkraft og to solpaneler, der er monteret på toppen af cyklens transportkasse.

Læs også: Ikea i bæredygtig omstilling: eldrevne køretøjer til varelevering

Cyklerne er specialdesignet til postvæsenet og skal supplere den almindelige levering på passende ruter, som f.eks. landeveje og cykelstier.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.04.2026CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle