Designpris skaber opmærksomhed om certificeret træ

Onsdag eftermiddag uddeltes årets FSC designpris til en ung designstuderende. Formålet med konkurrencen er, at gøre de studerende inden for design mere bevidste om brugen af bæredygtigt træ.

Onsdag eftermiddag blev der holdt FSC Design Award på Aller Huset i København. Foto: Brian Kyed..

21.11.2013

CSR.dk

Dommerne fandt deres favoritdesign i Adam Holst Hoffbecks kombinerede rumdeler, garderobe og opbevaringsmøbel. Foto: Brian Kyed..

Bæredygtighed skal ikke være en mulighed, det skal være stanard. Sådan lød ét af argumenterne ved årets FSC Design Award på Aller Huset i København onsdag eftermiddag. Konkurrencen skal være med til at gøre designstuderende og forbrugerne opmærksomme på, at æstetik og design sagtens kan høre sammen. 

FSC Danmark, WWF og Verdens Skove er på ottende år arrangørerne bag 'FSC Design Award', og i år vandt den unge højskolestuderende Adam Holst Hoffbeck prisen for sit opbevaringsmøbel. Ved samme pris blev de to priser Crafted og Mad & Boligs designpris uddelt. Alle tre priser gik til tre design- og arkitektstuderende.

Læs også: DanWatch advarer mod børne-guld i mobiltelefoner

Til arrangementet deltog Miljøminister Ida Auken, som kort var på talerstolen. Hun understregede vigtigheden af verdens skoves bevarelse og udtalte, at design er ét af de steder, det er godt at sætte ind.  En efterspørgsel på bæredygtigt design er med til at sætte skub i handlen af bæredygtigt og certificeret træ. Ministeren påpegede i samme forbindelse vigtigheden af, at det offentlige vælger bæredygtigt indkøb:

"Offentlig indkøb af bæredygtigt træ er med til at leverandørerne får det ind på hylderne".

Anne Halskov er kendt fra 'Nybyggerne' på TV2. Hun vandt Mad & Boligs designpris. Foto: Brian Kyed.

Her er prisvinderne
Årets Mad & Bolig designpris gik til Anne Halskov, der er kendt fra tv-programmet 'Nybyggerne' på TV2. Anne Halskov er blevet kåret af magasinets læsere for sin designstol.

Læs også: Ny partnerskab mellem Røde Kors og Rema 1000 om julehjælp

Årets Craftedpris, som blev uddelt af Trip Trap, gik til Stine Hedelund. Hun vandt prisen for sit gaderobemøbel, som ifølge kreativ direktør Malene Flensted Urup havde det rette kommercielle udtryk til at sætte i produktion hos Trip Trap. At få sit design sat i produktion hos firmaet var netop præmien ved at vinde Craftedprisen.

Hovedprisen FSC Design Award gik til Adam Holst Hoffbeck. Han kan se frem til en rejse til Sydøstasien, hvor han skal opleve bæredygtig skovbrug på tætteste vis.

"Et design skal kunne tale for sig selv og være dragende. Det er gældende for vores vinder i dag", sagde dommer Peter Bundgaard Rützou om Adam Holsts design.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online