DanWatch advarer mod børne-guld i mobiltelefoner

Ingen af de største mobilproducenter undersøger, om guldet i deres mobiler kommer fra børneminer, men det gør det i flere tilfælde, skriver den uafhængige vagthund DanWatch på sin hjemmeside.

Børn arbejder i minerne for at skaffe guld, som blandt andet bliver brugt i mobiltelefoner. Foto: DanWatch.

20.11.2013

CSR.dk

Der er guld i din mobiltelefon, og det guld kan komme fra miner, hvor børn helt ned til seks år arbejder med livet og helbredet som indsats. Men ingen af Europas bedst sælgende mobilproducenter kan garantere, at guldet i deres produkter kommer fra miner uden børnearbejde. Det viser en rapport fra DanWatch, der udkommer i dag på FN’s børnerettighedsdag.
 
DanWatch har været i Mali og Ghana og filme og tale med børn i guldminer, og overvågnings har undersøgt, om Europas største mobilproducenter tager ansvar for, hvor det guld de putter i mobilerne kommer fra.
 
Børn arbejder i minerne
I "Child mined gold i your gadgets" beskriver den uafhængige non-profit medie og reseachcenter DanWatch, hvordan børn arbejder i små, uautoriserede miner i Mali og Ghana, der er blandt de største guldeksportører i Afrika. Noget af det guld ender i vores mobiltelefoner.

I guldminerne graver børn i følge DanWatch i dybe, ustabile mineskakter, arbejder under jorden i skiftehold på op til 10 timer og bærer tunge læs, som skader deres rygge. Seksuelt misbrug af de yngste piger i minerne er ligeledes udbredt.

"Børnene risikerer alvorlige skader, når miner kollapser, ligesom de kan få langvarige skader fra kviksølv, støv i lungerne og tunge belastninger. I Mali vurderer man, at mellem 20.000 og 40.000 børn arbejder i guldminer, mens man i Ghana ikke har tal på det. På verdensplan vurderes det, at mindst 1,5 mio. børn arbejder i guldmineindustrien, skriver DanWatch i en pressehenvendelse til CSR.dk.

11-årig er nødt til  at arbejde
11-årige Immanuel fra Ashanti-regionen i Ghana er et af de børn, som bruger sin tid på at knokle i en guldmine. Han fortæller: “Arbejdet er hårdt. Vi bliver ofte syge og har altid ondt i hovedet og brystet. Men jeg har ikke tænkt mig at stoppe i minen, for det har jeg ikke råd til.”
 
DanWatch’s undersøgelse viser, at det er svært at spore, hvor det guld, man køber pa? de internationale markeder, kommer fra. Men den viser ogsa?, at producenterne ikke stiller spørgsma?let, om der er børneguld i deres produkter.
 
"Sa? længe man ikke prøver at afdække sine leverandørkæder for at sikre sig mod børnearbejde, sa? støtter man det indirekte, og man lever ikke op til de mest grundlæggende retningslinjer for samfundsansvar, der bl.a. siger, at en virksomhed skal identificere og ha?ndtere de omra?der, hvor deres handlinger kan have negativ indvirkning pa? mennesker og miljø,” siger direktør for DanWatch, Eva Hesse Lundstro?m.
 
Se filmen fra minerne og læs rapporten her

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.08.2025Merkur Andelskasse

Sponseret

Esg-scoren er kejserens nye, sorte klæder

30.07.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

21.07.2025BSR

Sponseret

Strengthening Supply Chain Sustainability: Eight Dimensions for Responsible Business

01.07.2025Fristads Kansas

Sponseret

Tager ansvar for mere bæredygtig produktion: Sådan oplærer Fristads sine leverandører

27.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

23.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric sætter turbo på udvikling og udrulning af AI-fabrikker i stor skala med NVIDIA

18.06.2025Daka Denmark A/S

Sponseret

Nye boller på suppen i Nordhavn

12.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny SCARA-robot med kompakt design og nem integration

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
DTU Executive MBA

A world-class Executive MBA to empower you and your organization

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs.