Danske virksomheder holder fast i bæredygtighedsarbejdet til trods for lettelser i rapporteringskrav

Selvom færre virksomheder nu er forpligtet til at rapportere på ESG, viser en ny undersøgelse, at størstedelen af dem, der allerede er i gang, intensiverer deres indsats og omlægger ressourcerne til konkrete klima- og bæredygtighedsprojekter.

Foto: 123rf.com

30.05.2025

CSR.dk

Selvom politiske beslutninger har fjernet de mest omfattende ESG-krav for mange virksomheder, betyder det ikke, at bæredygtighedsarbejdet er sat på pause i dansk erhvervsliv. En ny undersøgelse fra Rambøll og Beierholm viser, at tre ud af fire danske virksomheder fortsat har CO2-reduktion som en strategisk prioritet.

Undersøgelsen bekræfter en tendens, som også opleves i praksis af erhvervshusene rundt i landet. 

Her meldes især om øget aktivitet blandt små og mellemstore virksomheder, som allerede har været i gang med bæredygtighedsarbejdet. Nu, hvor ressourcer frigøres fra rapportering, bliver de i stedet kanaliseret over i konkrete bæredygtighedsprojekter, herunder nye klimainitiativer, produktudvikling og sociale forbedringer.

Virksomhederne har i stigende grad adgang til data, redskaber og erfaring, som gør arbejdet med bæredygtighed mere effektivt. Mange har gennemført væsentlighedsvurderinger og kortlagt deres udledninger, hvilket har givet dem et klart billede af, hvor de kan sætte ind. 

Klimaberegninger er blevet lettere at gennemføre og fungerer nu som konkrete styringsværktøjer, hvor virksomheder kan dokumentere og forbedre resultaterne år for år.

Afhænger af momentum

Trods de positive takter i undersøgelsen gælder tendensen ikke for alle virksomheder. 

Selvom flertallet er godt i gang og endda øger tempoet, viser undersøgelsen også, at de virksomheder, som endnu ikke har påbegyndt deres ESG-arbejde, generelt heller ikke har planer om at starte.

Det stiller hele udviklingen i et mere nuanceret lys, hvor det samlede momentum bliver afgørende for, om bæredygtighedsarbejdet breder sig eller forbliver koncentreret hos de mest proaktive.

På den anden side er kundekravene begyndt at fylde mere. Især i byggebranchen oplever virksomheder, at dokumentation, certificeringer og livscyklusvurderinger som LCA’er og EPD’er er blevet centrale for at kunne afsætte produkter. Det giver en markedsdrevet motivation for at holde fast i det grønne arbejde.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

22.10.2025CSR.dk

Tæt på forretningen betyder konkrete planer og gode data

22.10.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Forandringsagentens erfaringer: Fra spredte ESG-tiltag til strategisk retning

22.10.2025CSR.dk

COP30 skal være fri for storforurenere, lyder det fra over 225 organisationer

22.10.2025CSR.dk

Hvordan byggeriets bæredygtighedsindsats glemmer biodiversiteten

21.10.2025CSR.dk

Rederier fastholder klimamål trods sammenbrud i internationale forhandlinger

20.10.2025CSR.dk

Olieselskaber halter langt efter i grøn energi trods store løfter

20.10.2025CSR.dk

EU’s nye klimavision sætter job og vækst i centrum

17.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 4: Samarbejdsudvikling som ydelse

Tag din chef med, når vi dykker ned i, hvordan samarbejdsudvikling kan blive et forretningsparameter. Hvordan kan det indgå i udbud og tilbud, og hvordan kan det skabe reel værdi for jeres virksomhed og for branchen?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Tilgår