Danske virksomheder holder fast i bæredygtighedsarbejdet til trods for lettelser i rapporteringskrav

Selvom færre virksomheder nu er forpligtet til at rapportere på ESG, viser en ny undersøgelse, at størstedelen af dem, der allerede er i gang, intensiverer deres indsats og omlægger ressourcerne til konkrete klima- og bæredygtighedsprojekter.

Foto: 123rf.com

30.05.2025

CSR.dk

Selvom politiske beslutninger har fjernet de mest omfattende ESG-krav for mange virksomheder, betyder det ikke, at bæredygtighedsarbejdet er sat på pause i dansk erhvervsliv. En ny undersøgelse fra Rambøll og Beierholm viser, at tre ud af fire danske virksomheder fortsat har CO2-reduktion som en strategisk prioritet.

Undersøgelsen bekræfter en tendens, som også opleves i praksis af erhvervshusene rundt i landet. 

Her meldes især om øget aktivitet blandt små og mellemstore virksomheder, som allerede har været i gang med bæredygtighedsarbejdet. Nu, hvor ressourcer frigøres fra rapportering, bliver de i stedet kanaliseret over i konkrete bæredygtighedsprojekter, herunder nye klimainitiativer, produktudvikling og sociale forbedringer.

Virksomhederne har i stigende grad adgang til data, redskaber og erfaring, som gør arbejdet med bæredygtighed mere effektivt. Mange har gennemført væsentlighedsvurderinger og kortlagt deres udledninger, hvilket har givet dem et klart billede af, hvor de kan sætte ind. 

Klimaberegninger er blevet lettere at gennemføre og fungerer nu som konkrete styringsværktøjer, hvor virksomheder kan dokumentere og forbedre resultaterne år for år.

Afhænger af momentum

Trods de positive takter i undersøgelsen gælder tendensen ikke for alle virksomheder. 

Selvom flertallet er godt i gang og endda øger tempoet, viser undersøgelsen også, at de virksomheder, som endnu ikke har påbegyndt deres ESG-arbejde, generelt heller ikke har planer om at starte.

Det stiller hele udviklingen i et mere nuanceret lys, hvor det samlede momentum bliver afgørende for, om bæredygtighedsarbejdet breder sig eller forbliver koncentreret hos de mest proaktive.

På den anden side er kundekravene begyndt at fylde mere. Især i byggebranchen oplever virksomheder, at dokumentation, certificeringer og livscyklusvurderinger som LCA’er og EPD’er er blevet centrale for at kunne afsætte produkter. Det giver en markedsdrevet motivation for at holde fast i det grønne arbejde.

- lhs

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

04.09.2025Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

04.09.2025CSR.dk

Elektrificering er Europas guldæg: Ny analyse viser milliardgevinst ved grøn strøm

04.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Er din organisation klar til NIS2?

03.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025CSR.dk

Mexicos avocadoindustri lover afskovningsfri eksport efter afsløringer om ulovlige forhold

02.09.2025CSR.dk

FN-støttet bankalliance vil ændre struktur efter pres og medlemsflugt

02.09.2025CSR.dk

Gamle lamper og socialt udsatte får nyt liv hos Fischer Lighting

01.09.2025CSR.dk

Lagarde advarer: Lempelser på bæredygtighedskrav truer finansiel stabilitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

05.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K