Danske partnerskaber skal sikre bæredygtig vækst i sårbare lande

Kaffebønner, grøn cement og kølesystemer. Gennem tre nye partnerskaber skal Danfoss, FLSmidth og kaffeproducenten Slow Forest Coffee sikre bæredygtig vækst og grøn omstilling i Sydøstasien.

Skovlandbrug, Laos.

01.04.2022

CSR.dk

Med Danmark som hovedaktør har initiativet P4G (Partnering for Green Growth and the Global Goals 2030) siden 2018 støttet partnerskaber, der gennem teknologi- og erfaringsudveksling bidrager til bæredygtig vækst, lokal jobskabelse og grøn omstilling i udviklingslande. P4G er et eksempel på de senere års udviklingspolitiske skifte, hvor bedre levevilkår i stadig større grad udvikles gennem erhverv, beskæftigelse og grøn omstilling.

Som et udtryk for det øgede fokus på erhvervslivets rolle skal tre nye partnerskaber blandt andet sikre grøn cement, lavere energiforbrug og gennemskuelighed for mikroproducenter i Sydøstasien. Samtidig skal danske erfaringer bidrage til, at grøn omstilling skaber lokale jobs og langsigtet vækst i de lande, hvor klimaudfordringerne rammer hårdest.

”Mange danske virksomheder har grydeklare løsninger, som direkte kan bidrage til at opnå verdensmålene og målsætninger fra Paris-aftalen i 2015. Ingen kan nå disse ambitiøse mål alene, og derfor støtter P4G-initiativet partnerskaber, som gør en forskel i udviklingslande. Det er opløftende, at danske virksomheder på tre så forskellige områder nu indgår i konkrete partnerskaber, der har potentialet til at blive kommercielt bæredygtige og samtidig kan gøre en forskel på den store klinge,” siger Iver Høj Nielsen, som er ansvarlig for det danske P4G-sekretariat.

Grøn cement i Vietnam
FL Smidth vil sammen med lokale partnere forløse Vietnams affaldsproblemer og gøre cementproduktionen mere bæ- redygtig. Partnerskabet vil blandt andet udfase kul som energikilde i produktionen og erstatte det med store affaldsmængder. Med henblik på at skabe en kopierbar model for cementfabrikker på tværs af Vietnam og andre lande sigter partnerskabet efter at genanvende op til 1.000 tons affald dagligt. Partnerskabet har modtaget et samlet beløb på 2,3 millioner kroner og strækker sig over to år. Global cementproduktion står i dag for cirka 8 procent af de globale CO2-udledninger.

Læs også: Virksomhederne glemmer miljøparametre som vand og affald i deres iver efter at reducere CO2

Energieffektivisering i Indonesien
Blandt Indonesiens mest klimabelastende og akutte udfordringer er forbruget af aircondition og nedkøling, som årligt stiger cirka 15 procent. Da kølesystemer har en andel på 15.4 procent af landets samlede energirelaterede udledninger, er energieffektivisering nødvendig for en grønne omstilling af den hastigt voksende økonomi. I det lys skal Danfoss og tænketanken Climate Policy Initiative bidrage med nye forretnings- og finansieringsmodeller for at øge energieffektiviseringen. Det nye partnerskab skal bidrage til, at standarder og finansieringsmodeller for energieffektivisering bliver rullet ud på tværs af landet. Der er gennem P4G afsat 1,1 millioner kroner til partnerskabet, som foreløbigt strækker sig over ét år.

Bæredygtig kaffeproduktion og skovbevaring i Sydøstasien
Et nyt partnerskab mellem danske Slow Forest Coffee, Verdensnaturfonden (WWF) og Systemiq skal hjælpe flere end tusind kaffefarmere med at få bedre handelsvilkår og gennemskuelige forsyningskæder. Partnerskabet, der har modtaget 2,15 millioner kroner i finansiering, skal over de næste 12 måneder bidrage til, at bæredygtig kaffe fra mikroproducenter i højere grad kan konkurrere med konventionelle masseproducenter. De senere år har naturkatastrofer, klimaforandringer og ustabile kaffepriser gjort livet uforudsigeligt for de mindre kaffefarmere. Aftalen sikrer et økonomisk fundament til at plante ny skov og intensivere for de sårbare bønder.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 4: Samarbejdsudvikling som ydelse

Tag din chef med, når vi dykker ned i, hvordan samarbejdsudvikling kan blive et forretningsparameter. Hvordan kan det indgå i udbud og tilbud, og hvordan kan det skabe reel værdi for jeres virksomhed og for branchen?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Tilgår