Danske partnerskaber skal sikre bæredygtig vækst i sårbare lande

Kaffebønner, grøn cement og kølesystemer. Gennem tre nye partnerskaber skal Danfoss, FLSmidth og kaffeproducenten Slow Forest Coffee sikre bæredygtig vækst og grøn omstilling i Sydøstasien.

Skovlandbrug, Laos.

01.04.2022

CSR.dk

Med Danmark som hovedaktør har initiativet P4G (Partnering for Green Growth and the Global Goals 2030) siden 2018 støttet partnerskaber, der gennem teknologi- og erfaringsudveksling bidrager til bæredygtig vækst, lokal jobskabelse og grøn omstilling i udviklingslande. P4G er et eksempel på de senere års udviklingspolitiske skifte, hvor bedre levevilkår i stadig større grad udvikles gennem erhverv, beskæftigelse og grøn omstilling.

Som et udtryk for det øgede fokus på erhvervslivets rolle skal tre nye partnerskaber blandt andet sikre grøn cement, lavere energiforbrug og gennemskuelighed for mikroproducenter i Sydøstasien. Samtidig skal danske erfaringer bidrage til, at grøn omstilling skaber lokale jobs og langsigtet vækst i de lande, hvor klimaudfordringerne rammer hårdest.

”Mange danske virksomheder har grydeklare løsninger, som direkte kan bidrage til at opnå verdensmålene og målsætninger fra Paris-aftalen i 2015. Ingen kan nå disse ambitiøse mål alene, og derfor støtter P4G-initiativet partnerskaber, som gør en forskel i udviklingslande. Det er opløftende, at danske virksomheder på tre så forskellige områder nu indgår i konkrete partnerskaber, der har potentialet til at blive kommercielt bæredygtige og samtidig kan gøre en forskel på den store klinge,” siger Iver Høj Nielsen, som er ansvarlig for det danske P4G-sekretariat.

Grøn cement i Vietnam
FL Smidth vil sammen med lokale partnere forløse Vietnams affaldsproblemer og gøre cementproduktionen mere bæ- redygtig. Partnerskabet vil blandt andet udfase kul som energikilde i produktionen og erstatte det med store affaldsmængder. Med henblik på at skabe en kopierbar model for cementfabrikker på tværs af Vietnam og andre lande sigter partnerskabet efter at genanvende op til 1.000 tons affald dagligt. Partnerskabet har modtaget et samlet beløb på 2,3 millioner kroner og strækker sig over to år. Global cementproduktion står i dag for cirka 8 procent af de globale CO2-udledninger.

Læs også: Virksomhederne glemmer miljøparametre som vand og affald i deres iver efter at reducere CO2

Energieffektivisering i Indonesien
Blandt Indonesiens mest klimabelastende og akutte udfordringer er forbruget af aircondition og nedkøling, som årligt stiger cirka 15 procent. Da kølesystemer har en andel på 15.4 procent af landets samlede energirelaterede udledninger, er energieffektivisering nødvendig for en grønne omstilling af den hastigt voksende økonomi. I det lys skal Danfoss og tænketanken Climate Policy Initiative bidrage med nye forretnings- og finansieringsmodeller for at øge energieffektiviseringen. Det nye partnerskab skal bidrage til, at standarder og finansieringsmodeller for energieffektivisering bliver rullet ud på tværs af landet. Der er gennem P4G afsat 1,1 millioner kroner til partnerskabet, som foreløbigt strækker sig over ét år.

Bæredygtig kaffeproduktion og skovbevaring i Sydøstasien
Et nyt partnerskab mellem danske Slow Forest Coffee, Verdensnaturfonden (WWF) og Systemiq skal hjælpe flere end tusind kaffefarmere med at få bedre handelsvilkår og gennemskuelige forsyningskæder. Partnerskabet, der har modtaget 2,15 millioner kroner i finansiering, skal over de næste 12 måneder bidrage til, at bæredygtig kaffe fra mikroproducenter i højere grad kan konkurrere med konventionelle masseproducenter. De senere år har naturkatastrofer, klimaforandringer og ustabile kaffepriser gjort livet uforudsigeligt for de mindre kaffefarmere. Aftalen sikrer et økonomisk fundament til at plante ny skov og intensivere for de sårbare bønder.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København