Dansk friluftskæde kaster sig ud i genbrug og reparation af tøj

Med inspiration fra udlandet har Spejder Sport igangsat et tiltag, der skal gøre forretningen i stand til at gensælge og reparere friluftstøj.

Spejder Sport vil give kunder, der medbringer eget tøj til donation, en rabat på 30 procent på andet tøj fra kæden. Arkivfoto..

07.02.2023

CSR.dk

Inden for de næste tre år skal natur- og friluftsglade kunder kunne gå i alle Spejder Sport-butikker og gensælge og købe nyt, brugt tøj til en nedsat pris.

Sådan lyder kædens nye cirkulære ambition, fortæller Spejder Sports administrerende direktør Thomas Vanggaard.

Det skriver mediet Markedsføring.

Læs også: Nu stiller Svanemærket omfattende krav til tekstiler

Tiltaget bliver i første omgang testet i Spejder Sports butik på Nørre Farimagsgade i København.

Her skal butikkens kælder blandt andet renoveres, så der kan være plads til en skrædder, som kan reparere kundernes tøj, så det er klar til nye hænder.

Gensalget kommer praktisk til at fungere sådan, at kunderne selv kommer ned med tøj fra udvalgte mærker, som de kan bytte til en rabat på 30 procent af den oprindelige pris. Spejder Sport vil derefter sælge det medbragte tøj secondhand.

Renoveringen har indtil videre kostet kæden én million kroner, hvilket også er gået til investering i maskiner til reparation og nyt IT. Og ifølge Thomas Vangsgaard er det ingen hemmelighed, at man har kigget udenlands for at finde inspiration til at omstille forretningen herhjemme.

Læs også: Tøjmilliardær giver sin virksomhed væk til klimakamp

“Det er blandt andet inspireret af Patagonias worn wear, der er en kæmpe forretning og succes for dem. Vi har haft mange samtaler med Patagonia om konceptet, og de har fortalt, at det nærmest er blevet en ting, at kunder vil have deres jakker med en reparations-lap på,” siger han til Markedsføring.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

05.06.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online