Danmarks Indsamling gav 76 millioner til Afrika

Dansk professor advarer mod at fastholde det afrikanske kontinent i rollen som "stakkel". Afrika har brug for investeringer, men virksomhederne har ikke lyst til at investere i håbløshedens kontinent, mener han.

For 150 kroner kan fire børn gå i skole i et år. Foto: Jonathan Jerichow, Tanzania..

09.02.2013

CSR.dk

De syv største bidragsydere

  1. LEGO Fonden & Legos medarbejdere: 5.259.825
  2. Coop Danmark A/S: 2.105.982
  3. Maersk Gruppen og Den A.P. Møllerske Støttefond: 2.000.000 
  4. Danmarks Efterskoler: 1.103.618 
  5. Foreningen Roskilde Festival: 1.000.000
  6. JYSK: 1.000.000
  7. Novo Nordisk A/S: 1.000.000

75.957.132 kroner. Sådan blev det flotte slutresultatet, da Danmarks Indsamling 2013 kulminerede i det store indsamlingsshow på DR1 fredag 8. februar. 

Lego stod for Danmarkshistoriens største enkeltstående bidrag til en tv-indsamling. Hele 5.259.825 kroner stod der på checken fra Lego Fonden og Legos medarbejdere.

Pengene går til 12 konkrete projekter i 11 afrikanske lande, der skal skabe fundament for en bedre tilværelse og fremtid for nogle af verdens fattigste mennesker.

Læs også: På sporet af Danmarks Indsamling i Kenya

Malurt i bægeret
Holger Bernt Hansen, der er professor emiritus ved Instutut for Afrikastudier, Københavns Universitet, siger til P1 Morgen, at Danmarks Indsamling og tv-showet i aftes nemt kommer til at underkende, hvilke stærke kræfter der også er i Afrika. Han frygter, at virksomheder holder sig tilbage for investering i Afrika, hvis håbløsheden er det dominerende indtryk.

"Afrika fremstilles som håbløshedens kontinent, som vi i Europa skal redde. Det billede svarer ikke til realiteterne", siger Holger Bernt Hansen.

Det er afgørende, at vi får fakta på bordet og fremstiller Afrika mere nuanceret.

Professor emirtus Holger Bernt Hansen, Center for Afrikastudier, KU.

Afrika har brug for investeringer
Professoren, der har et indgående kendskab til Afrika, ærgrer sig over det billede, tv-udsendelsen gav:

"Afrika er et kontinent, hvor landene udvikler sig i forskellige tempi, og nogle lande klarer sig rigtig godt. Det er afgørende, at vi får fakta på bordet og fremstiller Afrika mere nuanceret. Ellers risikerer vi, at virksomhederne holder sig tilbage for at investere i Afrika, og kontinentet har brug for investeringer", siger Holger Bernt Hansen til P1 Morgen.

Donationerne går til unikke projekter
Talskvinden for Danmarks Indsamling, Line Grove Hermansen, fortæller her, hvad bidragene skal bruges til:

”Pengene går til projekter, som vi ellers ikke ville have mulighed for at starte. For eksempel kan vi nu ruste tusindvis af mennesker i Uganda mod naturkatastrofer, vi kan hjælpe nogle af de mange børn, der lever af under- eller fejlernæring i Burkina Faso, styrke demokratiske rettigheder og sikre uddannelse og adgang til lægehjælp". 

Du kan læse mere om de 12 projekter, der skal nyde godt af danskernes gavmildhed her

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

11.12.2025CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online