Danmarks Indsamling gav 76 millioner til Afrika

Dansk professor advarer mod at fastholde det afrikanske kontinent i rollen som "stakkel". Afrika har brug for investeringer, men virksomhederne har ikke lyst til at investere i håbløshedens kontinent, mener han.

For 150 kroner kan fire børn gå i skole i et år. Foto: Jonathan Jerichow, Tanzania..

09.02.2013

CSR.dk

De syv største bidragsydere

  1. LEGO Fonden & Legos medarbejdere: 5.259.825
  2. Coop Danmark A/S: 2.105.982
  3. Maersk Gruppen og Den A.P. Møllerske Støttefond: 2.000.000 
  4. Danmarks Efterskoler: 1.103.618 
  5. Foreningen Roskilde Festival: 1.000.000
  6. JYSK: 1.000.000
  7. Novo Nordisk A/S: 1.000.000

75.957.132 kroner. Sådan blev det flotte slutresultatet, da Danmarks Indsamling 2013 kulminerede i det store indsamlingsshow på DR1 fredag 8. februar. 

Lego stod for Danmarkshistoriens største enkeltstående bidrag til en tv-indsamling. Hele 5.259.825 kroner stod der på checken fra Lego Fonden og Legos medarbejdere.

Pengene går til 12 konkrete projekter i 11 afrikanske lande, der skal skabe fundament for en bedre tilværelse og fremtid for nogle af verdens fattigste mennesker.

Læs også: På sporet af Danmarks Indsamling i Kenya

Malurt i bægeret
Holger Bernt Hansen, der er professor emiritus ved Instutut for Afrikastudier, Københavns Universitet, siger til P1 Morgen, at Danmarks Indsamling og tv-showet i aftes nemt kommer til at underkende, hvilke stærke kræfter der også er i Afrika. Han frygter, at virksomheder holder sig tilbage for investering i Afrika, hvis håbløsheden er det dominerende indtryk.

"Afrika fremstilles som håbløshedens kontinent, som vi i Europa skal redde. Det billede svarer ikke til realiteterne", siger Holger Bernt Hansen.

Det er afgørende, at vi får fakta på bordet og fremstiller Afrika mere nuanceret.

Professor emirtus Holger Bernt Hansen, Center for Afrikastudier, KU.

Afrika har brug for investeringer
Professoren, der har et indgående kendskab til Afrika, ærgrer sig over det billede, tv-udsendelsen gav:

"Afrika er et kontinent, hvor landene udvikler sig i forskellige tempi, og nogle lande klarer sig rigtig godt. Det er afgørende, at vi får fakta på bordet og fremstiller Afrika mere nuanceret. Ellers risikerer vi, at virksomhederne holder sig tilbage for at investere i Afrika, og kontinentet har brug for investeringer", siger Holger Bernt Hansen til P1 Morgen.

Donationerne går til unikke projekter
Talskvinden for Danmarks Indsamling, Line Grove Hermansen, fortæller her, hvad bidragene skal bruges til:

”Pengene går til projekter, som vi ellers ikke ville have mulighed for at starte. For eksempel kan vi nu ruste tusindvis af mennesker i Uganda mod naturkatastrofer, vi kan hjælpe nogle af de mange børn, der lever af under- eller fejlernæring i Burkina Faso, styrke demokratiske rettigheder og sikre uddannelse og adgang til lægehjælp". 

Du kan læse mere om de 12 projekter, der skal nyde godt af danskernes gavmildhed her

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S