Dét læste I mest af i 2017

CSR.dk’s læsere har alsidige interesser – fra verdensmål over kvinder til CO2, men går ikke af vejen for en god click bait. Det viser vores lister over mest læste historier på CSR.dk i 2017.

05.01.2018

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Når et nyt år starter, er der tradition for lige at kaste et blik tilbage på året der gik. Det har vi også gjort på redaktionen på CSR.dk, ved at kigge på hvad I - læsere og medlemmer - har klikket på flest gange i 2017. 

Årets topscorer var vores gennemgang af World Resources Institute’s rapport om CO2-udledninger, som viste at de største lande og energisektoren var afgørende. Den historie blev skarpt forfulgt af en om Danmark som verdens fjerde mest bæredygtige land, baseret på en årlig opgørelse fra World Economic Forum.

Hele to artikler om kvinder i ledelse har fundet vej til årets top ti. Én fra CSR.dk-partneren Fischer Lightning om at de har udpeget en bestyrelse kun bestående af kvinder, og en med en analyse fra Nordea, hvor man havde regnet sig frem til at kvindelige direktør gav højere afkast.

Heller ikke på CSR.dk skader det at have en opsigtsvækkende opskrift. Når nogen skriver ”Danske NGO’er skader danske virksomheder” i et indspark, så bliver det læst. Nok gang til at det når 8. pladsen på vores top 10 liste. Det handlede om hvor fokus skal ligge, når der diskuteres leverandørkædeansvar. Intet slår dog sammenstillingen af vingummibamser med slaver, så vores lille citathistorie om det emne nåede en 5. plads i året der gik.  

Redaktionens helt egne bidrag

De artikler, som vi på CSR.dk’s redaktion bruger mest tid på, skal man som bekendt være medlem af vores community for at læse. Det gør læsertallene noget lavere, så de når ikke med ind på den generelle top ti-liste. Derfor har de fået deres egen top ti-liste, og den viser et mere entydigt billede af, hvad vores medlemmer går op i.

Tre ud af 10 artikler handler således om verdensmålene: hvordan man arbejder med dem og hvad potentialet i dem er, mens tre artikler ud af 10 handler om hvordan ambitiøse CSR-strategier ser ud.

Listerne kan I se i tekstboksen her på siden.

Hvis I skulle være interesserede i, hvordan CSR i USA har udviklet sig i 2017, så er dette overblik fra Harvard Business Review et godt sted at orientere sig.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense