CSR Agendaen #10 om bæredygtighedsarbejdet i 2022

Hvad kommer virksomhedernes arbejde med bæredygtighed til at handle om i 2022? CSR Agendaen satte tre eksperter ved mikrofonerne og fik et klart svar: data og rapportering.

25.02.2022

CSR.dk

Seks uger inde i 2022 havde CSR.dk inviteret gæster i studiet til at tale om, hvad bæredygtighedsarbejdet kommer til at handle om i 2022. 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Erik Thomas Johnson, som er Fagleder og Senior Chefkonsulent i spidsen for Dansk Industris team for bæredygtig forretningsudvikling og Susanne Stormer, som er Partner og ESG & Sustainability Services Leader i PwC, satte sig til mikrofonerne sammen med CSR.dk's redaktør Eva Harpøth Skjoldborg og vært for CSR Agendaen Maria Manel Bøge. Og til spørgsmålet "hvad kommer virksomhederne til at beskæftige sig med i 2022, var der ét klart svar: Data og rapportering. Fordi de eksterne krav om dokumentation vokser og vokser. 

Kravene kommer fra mange sider: myndigheder med EU i førersædet især, men også ens partnere i finanssektoren og virksomhedens kunder vil have syn for sagen, hvis de skal tro på udsagn om bæredygtighed. Det stiller nye og langt større krav til dokumentation. Og som Susanne Stormer siger i podcasten, så kan det komme noget bag på en, hvor meget dokumentationskrav kan påvirke arbejdsgange, samarbejdsrelationer, behov for målsætninger - alt det der ligger nedenunder et tal. 

For de CSR-/Bæredygtighedsansvarlige i virksomhederne er det især en stor forandring. Som Erik Johnson fra DI siger i podcasten, så "taler de om det, som at blive ramt af et godstog". Fordi alle pludselig vil og skal bruge ens kompetencer. 

Derfor ansætter mange virksomheder også flere til at arbejde med bæredygtighed. Men man skal nok overveje, hvordan udbuddet passer til den store efterspørgsel, peger Eva Harpøth Skjoldborg fra CSR.dk på. Indstille sig på, at man skal uddanne og udvikle kompetencerne internt. 

Det - og meget mere - kan man høre i den nyeste udgave af CSR Agendaen. 

Relateret indhold

31.03.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

30.03.2026CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København