Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

Det er titlen på Coops nye omfattende bæredygtighedsstrategi frem mod 2030, som bygger på nogle af samfundets største udfordringer. Med den nye plan vil Coop gøre danskernes hverdag grønnere.

Trine Rubæk Olsen, ESG- og bæredygtighschef i Coop. Foto: Coop

22.04.2026

CSR.dk

I dag spiser kun 7 procent af danskerne den anbefalede mængde af frugt og grøntsager. Fødevaresektoren står for omkring en tredjedel af globale drivhusudledninger. Og flere unge har det svært ved at komme ind på og trives i arbejdsmarkedet.

Samtidig ønsker danskerne, at store virksomheder gør det nemmere at træffe det sunde og bæredygtige valg samt tager ansvar for deres medarbejdere og miljøet. Bæredygtighed er særligt vigtigt for Coops kernekunder og ikke mindst for de unge, fremtidens forbrugere. 

”Ansvarlige varer til gode priser er vigtigere end nogensinde for vores medlemmer og kunder,” siger adm. direktør Thor Skov Jørgensen, Coop.

”Coop har historisk været den førende virksomhed inden for bæredygtighed i dansk dagligvarehandel. Den position skal vi holde fast i. Vi har sat omfattende mål for at danskerne kan have tillid til, at vi fortsat tager ansvar for en mere bæredygtig og grønnere fremtid,” siger Thor Skov Jørgensen, Coop.

Tre centrale indsatser

For at cementere Coops position som Danmarks mest ansvarlige dagligvarevirksomhed er strategien udviklet med en række nye mål.

Strategien tager udgangspunkt i 3 områder med hver deres målsætninger:

  1. Grønnere og bedre hver dag: Coop vil arbejde for at danskernes måltider og dagligvarer bliver grønnere, sundere og fri for skadelig kemi.
  2. Mindre CO2 og mere natur: Coop vil arbejde langsigtet mod en klimaneutral fødevaresektor og med respekt for naturens knappe ressourcer
  3. Styrk samfund og mennesker: Coop vil drive udvikling af medarbejdere og lokalsamfund med udgangspunkt i styrken fra fællesskabet.

Og her er nogle af de forventede resultater mod 2030:

  • Det samlede salg af frugt og grønt øges med omkring 500 mio. kr.*
  • Madspild reduceres med 50 procent**
  • Det samlede emballage-forbrug reduceres med omkring 900 tons*
  • Coop hjælper 2000 unge – der har svært ved at finde fodfæste – i fast job
  • Coop investerer omkring 75 mio. kr. i energiomstilling

Bag hvert mål er der fastlagt handlinger, der gør det realistisk at nå dem. For eksempel bidrager Coops nye medlemsprogram med 5 procent bonus på frisk frugt & grønt markant til at gøre det nemmere at træffe det sunde valg samt spise mere økologisk og klimavenligt.

Coop vil årligt rapportere, hvor langt man er kommet i forhold til målene.

Kan ikke gøre det alene

Coop understreger i deres pressemeddelelse, at strategien er bygget på, at bæredygtighed og købmandskab går i takt. Derfor er målsætningerne og fremdriften forankret hos de ansvarlige ledere i forretningen.

”Med strategien gør vi bæredygtighedsarbejdet til en integreret del af Coops forretning og noget, som kunderne vil opleve, når de besøger vores butikker. De vil f.eks. opleve, at vi gør det nemmere at leve sundt, at vi reducerer vores klimabelastning gennem mindre madspild, emballage og energiforbrug,” siger ESG & Bæredygtighedschef Trine Rubæk Olsen.

Men Coop ved også, at de er afhængige af andre for at nå deres strategiske mål. 

"I Coop er vi bindeleddet mellem fødevareproduktion og forbrugerne. Derfor hedder strategien Sammen om din og min bæredygtige fremtid. Vi kan ikke drive omstillingen alene. Vi danskere må over tid ændre vores kostvaner og forbrug for at leve sundere og med mindre negativ påvirkning på klima og miljø. Det vil Coop med denne strategi gøre lettere. Samtidig vil vi arbejde med vores leverandører for at sikre dyrkning og produktion af varer sker med respekt for naturen. Sidst, men ikke mindst, vil vi være en positiv aktør overfor de mennesker og det samfund vi er en del af,” slutter Thor Skov Jørgensen, Coop.

Hele planen kan ses på https://coop.dk/ansvarlighed/strategi/

* Beregnet ud fra 2025 salg og med en forudsætning om alt-andet-lige

** Baseline 2018 via tilslutning til Danmark Mod Madspild

/ehs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København