Bred aftale om fortsat kemikalieindsats

Regeringen har indgået en bred aftale med alle folketingets partier om at fortsætte den stærke danske kemikalieindsats for perioden 2014 - 2017.

Kemikalier findes i alt, hvad vi omgås med i dag. Derfor er det vigtigt at være på vagt overfor skadelige kemikalier. .

30.10.2013

CSR.dk

Der var ingen tvivl i Folketinget, da det skulle besluttes, om den danske kemikalieindsats skal fortsætte frem til 2017.

Danskerne skal kunne leve uden frygt for at blive syge af kemikalier, og så skal dyr, mennesker og planter kunne trives i et sundt miljø. Det er ambitionen i den aftale, som regeringen 24.oktober indgik med alle folketingets partier.

Ifølge miljøminister Ida Auken er der stadig alt for mange kemikalier i vores produkter, som er problematiske. Men et samarbejde på tværs af interessenter skal komme problemet til livs. Ude i de politiske partier var der stor enighed om, at de skadelige kemikalier skal væk fra produkterne.

”På kemikalieområdet er vi dybt afhængige af faglig viden. Derfor er det vigtigt at inddrage interessenterne, så vi får udnyttet den viden, der er på området optimalt. Og så er jeg personligt glad for, at vi har fået det internationale arbejde og samarbejdet med andre lande prioriteret højt”, siger Henrik Høegh, miljøordfører for Venstre.

Der er afsat 185 millioner kroner i perioden 2014-2017 til den nye kemikalieindsats. De skal blandt andet bruges på et skærpet fokus på produkter, som henvender sig til børn, og et samarbejde på tværs af myndigheder, virksomheder og uvildige institutioner.

Særligt fokus på børn og unge
Den nye kemikalieindsats har særligt fokus på problematiske kemikalier i produkter til børn og unge. For kemikalieindsatsen peger ud i fremtiden, og det handler ikke bare om de kemikalier, som allerede er reguleret i dag - men omfatter også en kortlægning og risikovurdering af andre kemiske stoffer i børneprodukter.

Hvis det viser sig, at produkterne indeholder andre stoffer, der kan udgøre en risiko for børnene, skal der sættes ind, så det sikres, at børnene ikke udsættes for skadelige produkter. Indsatsen rummer målrettet information til virksomhederne om relevante regler; informationen følges op med kontroller af problematiske kemikalier i legetøj, elektronik og tekstiler, som er rettet mod børn og unge.

Turbo på substitution via hjælp til små og mellemstore virksomheder
Problematiske kemikalier skal ikke være en stopklods for genanvendelse i fremtiden. Men substitution af problematiske kemikalier kræver forberedelse og viden. Derfor skal samarbejdet mellem universiteter, myndigheder og virksomheder intensiveres og målrettes imod konkrete substitutionsprojekter i små og mellemstore virksomheder.

”Klare og internationalt afstemte regler er gode for borgernes helbred samt virksomhedernes konkurrenceevne. Denne er aftale er med til at sikre at vi sætter fokus på netop dette”, siger Villum Christensen, miljøordfører for Liberal Alliance

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Nyt år – nye strategier? Husk også scenarierne!

29.01.2026CSR.dk

Grundfos: Erhvervslivet skal tage ansvar for at sikre fremtidens vand

28.01.2026CSR.dk

Ny emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder gennem ny regulering

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn