Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

På det japanske marked satser de store bilproducenter på CO2-neutralt benzin, og Renault vil bygge elbiler om til hybrid. Spørgsmålet er, om den nye kurs er tilstrækkeligt grøn.

Foto: 123rf.com

23.04.2025

CSR.dk

Flere af verdens største bilproducenter justerer nu deres strategi væk fra rene elbiler og over mod alternative teknologier. 

I Japan samarbejder Toyota, Mazda, Subaru, Suzuki og Daihatsu om at udvikle syntetisk benzin, også kaldet eFuel, som kan gøre eksisterende benzinbiler CO2-neutrale. 

Brændstoffet fremstilles ved hjælp af brint og CO2 fra luften og kan bruges i almindelige benzinmotorer uden tekniske ændringer. Produktionen er dog stadig på pilotniveau, og prisen pr. liter er højere end traditionel benzin, hvilket kan bremse udbredelsen.

Samtidig har Renault og Geely lanceret en løsning, der kan ombygge rene elbiler til plug-in-hybrider. Deres fælles selskab, Horse, har udviklet en teknologi, der kombinerer benzin- og elmotor i ét system. 

Ifølge Horse’s administrerende direktør Matias Giannini ”bevæger vi os mod en teknologineutral verden, hvor forskellige markeder følger deres egen vej mod bæredygtighed”, siger han til Boosted.dk.

Er det grønt nok?

Bilproducenterne argumenterer for, at eFuel og hybridteknologi kan være mere realistiske løsninger i lande med begrænset ladeinfrastruktur og høje elbilpriser. Toyota fremhæver, at eksisterende biler kan gøres CO2-neutrale uden at skulle skrottes, hvilket reducerer behovet for nyproduktion og dermed CO2-udledning.

Men miljøorganisationen Transport & Environment (T&E) advarer om, at e-fuels både er ineffektive og ekstremt dyre

Produktionen kræver op til fire gange så meget energi som direkte elektrificering, og selv med 100 procent grøn produktion vil en eFuel-bil udlede tre til fem gange mere CO2 end en elbil i 2035. Samtidig har e-fuels stort set ingen effekt på luftkvaliteten, da de udleder samme mængde NOx og flere partikler end benzinbiler​.

Også hybridbiler, især plug-in-hybrider, er kommet under pres. EU har revideret sin vurdering af, hvor lidt CO2 disse biler reelt sparer. 

Nye data viser, at privat ejede plug-in-hybrider i gennemsnit udleder tre gange mere CO2 end opgivet i officielle test, og for firmabiler er det endnu værre. De kører kun 11 til 15 procent af tiden på el, selvom reglerne antager 70 til 85 procent. 

T&E’s ingeniør Anna Krajinska forklarer, at mens hybrid- og eFuel-teknologi kan virke som pragmatiske løsninger på kort sigt, risikerer de at bremse den nødvendige omstilling til reelt emissionsfri transport.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online